По времето на Съветския съюз руснаците молили своите приятели американци да им носят сини дънки, рок записи и други стоки от Запада. Днес руснаците разполагат с възможности да си купят почти всичко, което си пожелаят, и може би единственото нещо, за което все още молят да им бъде носено, е лъскавият хендсет на Apple, писа msnbc.msn.com.
Откакто “ябълката” пусна на пазара своя хендсет през миналата година, нито старата, нито новата версии на iPhone са стъпили на пазарите в Русия и Китай. Причината е, че Apple все още преговаря с мобилните оператори в двете държави и все още не може да се разбере с тях.
И въпреки всичко, анализите показват, че само САЩ разполага с повече потребители на iPhone, в сравнение с Русия и Китай. И в двете големи държави устройството на Apple се радва на невероятна популярност, благодарение на устремно развиващия се пазар за „отключени” iPhone-и, приспособени за местно потребление.
Интересен факт е, че дори настоящият президент на Русия Димитрий Медведев е бил забелязан да използва епълския хендсет.
Москва и Пекин са станали рай за търговията с iPhone. Руските уеб сайтове предлагат новия iPhone 3G за около $1200, което е шест пъти по-скъпо в сравнение с базовата цена от $199, на която устройството бе пуснато в САЩ.
Дори първата 8-гигабайтова версия на телефона се продаваше на приблизително същата цена през миналата седмица на московския пазар за електроника „Горбушка”. Някои московски потребители на iPhone обаче казват, че чрез опитен и умел пазарлък старият модел на устройството може да бъде намерен за $775.
Хендсетът бива пренасян в куфарчета, като никой не плаща каквито и да било митнически такси, твърдят анализаторите от Mobile Research Group (MRG) в Москва.
Откакто Apple пусна своя хендсет на пазара през месец юни 2007 година, внесените в Русия устройства наброяват поне 400 000 айфона, смятат от MRG. Според проучвания, в Китай този брой е поне двойно по-голям.
Сайтовете за онлайн търгове в най-многолюдната държава в света, като taobao.com, са предлагали новия 16-гигабайтов модел в деня на неговото пускане за $1370. Въпреки това, продавачи от пазарния комплекс „Нуренжие” в Пекин предвиждат, че след като айфонът бъде внесен в страната, цената му ще падне до около $735.
Не всички руски и китайски купувачи обаче се сдобиват с устройството на Apple, плащайки астрономически цени. Някои от тях се уреждат с айфон, когато пътуват в чужбина, докато други си го поръчват от приятели в САЩ и Европа. Освен това, iPhone се продава легално в Хонг Конг.
Веднъж станали собственици на хендсета, потребителите в Русия плащат около $100 за отключване на устройството, за да могат да го използват по техен избор в местни мрежи.
След като бъде отключена, бляскавата джаджа е готова за работа, макар че в много градове в Русия и в Китай новите айфони не могат да оползотворят максимално своята интернет връзка, поради отсъствието на така наречените „3G” високоскоростни мрежи.
С новия iPhone китайските и руските ентусиасти срещат и едно допълнително препятствие. Смартфонът е субсидиран от мобилните оператори, което прави възможна цената от $199 за базовия модел. Но това означава също така и, че купувачите ще бъдат принудени да сключат договор за активиране на плана за услугата, преди да напуснат магазина.
В миналото потребителите можеха да си купят устройството в САЩ, без да се налага да активират план за услугата на място в магазина. Анализаторите изчисляват, че една трета от епълските телефони, продадени в САЩ, така и не са достигнали до мрежата на AT&T.
От Apple не коментираха използването на нейните телефони в места като Русия и Китай. Изпълнителният директор на компанията Стив Джобс все пак каза, че очаква през тази година да бъдат сключени договори с руски и китайски мобилни оператори.