Концернът General Electric е можел да купи Apple само за 2 милиарда долара преди 20 години, стана ясно покрай 40-годишния юбилей на ИТ гиганта от Купертино.
Майкъл Спиндлър, шеф на Apple в далечната 1996 г., предложил компанията на GE за сума, която е 300 пъти по-малка от сегашната й пазарна капитализация. Това твърди в интервю за CNBC Боб Райт, бивш CEO на NBCUniversal, която по онова време е в състава на GE.
Apple е изпитвала сериозни трудности през 90-те години на миналия век. Ето защо Спиндлър се опитал да продаде компанията, макар и само за 2 млрд. долара, на GE.
“Една акция [на Apple] тогава струваше 20 долара. Спиндлър казваше, че не може да развива компанията достатъчно бързо и инвеститорите го притискат”, спомня си Боб Райт.
GE обаче отказва да сключи подобна сделка. “Не можехме нищо да направим [с Apple]. Това беше път, който ни извежда от нашата игра. Ние не сме компания от Силициевата долина”, допълва екс-шефът на NBCUniversal.
Преговорите между GE и Apple са се водили една година преди завръщането на Стив Джобс начело на създадената от него ИТ компания. Трудно би било сега да си представим как би изглеждала Apple в състава на GE – вероятно светът нямаше да познава иновативни продукти като iPhone и iPad с марката на “ябълката”.
Ей, ама как ги разбирате тия иновации, мамата си джаза! А, дълбоките ви познания относно Apple са направо покъртителни!
инж. Пача, изключително добре известен и изключително детайлно описан в биографиите му факт е, че Джобс винаги се е вманиачавал върху ЕДИН продукт и практически е игнорирал всичко останало. Точно затова доводът, че са проекти “останали от времето на Джобс” е повече от неадекватен. Тия глупости ги плещят едни, които от 35 години насам почти ежедневно предричат краха на Apple. Е, досега не са познали 🙂
Ето и по-конкретни твърдения:
– ResearchKit е започнат през Април 2012г. Проектът е отворен код, лесно се проверява 🙂
– CareKit е още по-нов проект, явно Джобс от гроба управлява компанията.
Специално рециклирането, възобновяемите енергийни източници не са сред интересите на Джобс и са инициативи започнати пак след смъртта на Джобс.
Простият факт е, че има иновации в Apple и в отсъствието на Джобс. Например, Newton – първият PDA, с разпознаване на ръкопис. Днес тези устройства
Всъщност, силата на Apple е, че имат UX екип, чието мнение тежи повече от това на самозабравилите се посредствени инженери. Сериозните инженери слушат и се учат, когато не разбират нещо.
за да пробие един иновативен продукт той трябва да има вътрешно фирмена подкрепа и някой достатъчно луд и ексцентрик (джобс) по възможност силен егоманиак (джобс) но и технологичен гений (пак същия) за да разпознае полезния продукт и да го отстои срещу огромната сила на “борда” от затлъстели евреЙ (инвеститорите) които не искат флуктоации и иновации а само да си запазят и множат паричките.
Така че реално в момента може и да има иновативни продукти в Епъл но да си остават на чертожните дъски защото няма кой да ги подкрепи и развие.
Определено хора като джобс се раждат веднъж на 100-200 години а може иповече.
Тим Кук може да прилича на джобс ама само по очилата.
samo taka s komentarite posle da ne revete
Какво се пенявиш само фукльо и пикльо – голям разбирач си анонимус?
Това са останали проекти още от времето, когато Стив Джобс беше жив.
След тези проекти за умни часовници, умни гривни за здраве, най-вече вълнение за фитнес маниаци и спортисти – но след това НЯМАТ НИЩО нито ново нито иновативно! За съжаление останалите хора на Apple са неспособни вече да създават нищо, а и краденето на чужди разработки в днешно време не е толкова лесно и безнаказано.
Освен това и за цялата компютърна индустрия ще настъпи застой след като изчерпят всички възможности на силиция до 2029 година.
Между “абе, що не купите Apple” и завършена продажба има огромна разлика. GE не е можела да купи Apple, а е получила предложение от Спиндлър да се опита да купи Apple. И двете компании имат борд на директорите, акционери; преговорите са дълги и много страни могат да ги осуетят. А, последната дума винаги е на SEC.
Към предишния коментар – абе, нали Apple нямали били никакви иновации и нищо никога не били направили, само били крадяли?
От едни и същи идиоти слушам едновременно “Apple винаги само са крадяли” и “без Джобс повече никакви иновации”. Естествено, и двете са абсолютни малоумия.
От години Apple работят в насоки и имат иновации, които са насочени не към масовия потребител, а към хора в неравностойно положение. Прост пример е Accessibility, което и на Mac OS и на iOS е несравнимо на светлинни години светлинни години пред останалите.
Последните години, след като си отиде Джобс, имат HealthKit, ResearchKit и CareKit. С тях правят революция в начина, по който научните институти комуникират с хора с различни заболявания, организират контролни групи и провеждат изследвания; следят пациенти и прочее.
Да спомена ли иновациите и сериозните инвестиции в чистото производство и рециклирането? Кога за последно Xiaomi/Samsung/LG са показали нещо в тази насока?
Добре, че не всички разбират иновациите като масовия форумен неандерталец.
След като си отиде Стив Джобс нищо ново и иновативно няма повече да видим от Apple.