Съществуващите системи за търсене не могат да поддържат „интернет на нещата” (IoT), алармира изследване на учени от Факултета по изкуствен интелекет към университета Суррей, Великобритания.
Поддръжката на IoT изисква промяна в механизмите за търсене в мрежата, за да стане възможно свързването на милиарди устройства. Търсещите системи изминаха дълъг път от момента, когато първоначалната им цел беше откриване на документи, но и досега при тях липсва връзката между социални, физически и киберданни, която е необходима в епохата на IoT.
Търсенето на данни в „интернет на нещата” се нуждае от ефективни и мащабируеми механизми на индексация и класиране, интеграция на услугите, доставяни от интелигентни устройства, и откриване на данните, смятат британските експерти.
Все повече устройства се свързват към интернет и вече се усеща остра необходимост от разработка на нови решения за търсене, които позволяват търсене и извличане на информация от IoT източници. Бъдещите комплексни технологии като умни градове, самоуправляеми автомобили и системи за мониторинг на окръжаващата среда ще се нуждаят от „междукомпютърно” търсене, което се генерира автоматично в зависимост от местоположението, предпочитанията и локалната информация.
Новите изисквания ще включват достъп до цифрови и сензорни данни, както и безопасни начини за достъп до информация за защита на устройствата от хакери. Налице са огромни възможности за ефективно използване на физически, социални и киберданни чрез подобряване на способностите на машините да преобразуват различни данни в значими абстракции, които са важни за човешкия опит и взимането на решения.
Ако в миналото потребителите търсеха информация в интернет, то IoT се нуждае от повече междукомпютърни търсения, които се генерират автоматично. Така например, автономните транспортни средства трябва да събират автоматично данни за трафика, времето и т.н. от различни източници, без участието на човека.