Мобилно приложение SkinCareAI, разработено от технологичната компания DataArt, анализира изображения на кожата, за да открие ранни признаци на меланом (вид кожен рак).
SkinCareAI е в състояние да извлече информация от огромна база данни, използвайки алгоритми за машинно обучение (ML), за ранно откриване на меланом. Базата данни се натрупва в глобален план и съдържа над 13 000 дермоскопични изображения от водещи клиники по света. Всички тези висококачествени изображения биват анализирани от алгоритмите за машинно обучение, като в анализа влизат и вече съществуващи оценки от експертите по рак на кожата.
Първите стъпки в разработването на SkinCareAI са направени по време на международната инициатива Skin Imaging Collaboration (ISIC), в която водещи технологични експерти участват в конкурс за разработване на приложение за улеснено диагностициране на меланом. В надпреварата се включва Андрей Сорокин, инженер от DataArt, който представя прототипа на SkinCareAI.
За да се направи анализ, потребителите качват снимки на кожни лезии или използват камерата на телефона си чрез приложението. Изображенията се сканират за секунди, след което се извършва сравнителен анализ с хиляди други снимки от базата данни. SkinCareAI класифицира лезията, идентифицира нейните морфологични особености и предлага следващите стъпки за действие въз основа на получения резултат.
„Целта ни беше да създадем приложение, което да даде възможност на здравния сектор и на медицинската общност да използват огромния потенциал на машинното обучение в диагностичния процес. Разбира се, приложението не замества прегледа при медицинско лице, а по-скоро е в помощ на работата на лекаря”, коментира Сорокин.
Според него, това е начин да се спести време от излишни прегледи, от една страна, и да се създаде обмен на информация и сътрудничество между лекарите – от друга.
„Представете си, че имате съмнително образувание по кожата и не знаете на какво се дължи. Чрез приложението е възможно само за броени секунди да направите своеобразен онлайн преглед и да получите диагноза, базирана на колективен опит и експертиза от хиляди случаи по света”, допълва експертът от DataArt.
Ракът на кожата е животозастрашаващо състояние. С пет милиона нови случая всяка година само в САЩ, това заболяване е една от водещите заплахи за здравето на съвременния човек. Меланомът е сред редките видове рак на кожата, но същевременно – най-смъртоносният. Ако бъде открит навреме обаче, преживяемостта надвишава 95%.
Към момента SkinCareAI е на етап прототип. Предстоят преговори с цел търсене на индустриален партньор за по-нататъшното развитие на проекта и последващо пускане като приложение за Android и iOS.