Геополитическото напрежение, породено от военният конфликт между Русия и Украйна, се отразява на пейзажа на кибератаките. Ботнет мрежите „продължават да се развиват с плашещи темпове“, според нов доклад за сигурността на Netscout.
DDoS атаките са скочили рязко преди, около и след началото на конфликта между Русия и Украйна, сочи анализът. Малко след това „видяхме спад в атаките срещу украински активи, тъй като инфраструктурата е унищожена или преместена извън Украйна; междувременно има значително увеличение на атаките срещу Ирландия“, отбелязват авторите на документа.
Отчетлива тенденция е също „огромното увеличение на атаките срещу Финландия след като тази страни обяви, че ще се присъедини към НАТО“. Паралелно с това и в Тайван се отчита скок в броя на DDoS атаките, което съвпада с публичните събития, свързани с напрежението между Китай и Хонконг, отчита докладът.
Докато DDoS атаките в Северна Америка остават „сравнително постоянни“, доставчиците на сателитни комуникации „преживяват увеличение на мощните DDoS атаки“, отново във връзка с военните и политическите конфликти в горещите точки на земното кълбо.
„Като цяло, няма съмнение, че честотата на атаките е тясно свързана със социално-политическите събития на световната сцена“, заключава докладът.
Авторите посочват още, че в допълнение към упоменатите конкретни държави, „много други страни са преживели скок на DDoS атаките заради продължаващия военен конфликт, политическите събития и дори някои развлекателни събития, които се провеждат по целия свят“.
Максималната честотна лента на атаките е нараснала с близо 60% до 957,9 Gbps, сочи анализът. Много от тези DDoS атаки се реализират чрез ботнет мрежи. Организаторите им се възползват във все по-голяма степен не само от потребителски устройства със слаби системи за сигурност, но и от пролуки в корпоративните мрежи.
too na kartinkata mqza na geimar