TechNews.bg
АктуалноАнализиИновацииНоваторскиНовини

Умният транспорт се развива най-добре в Европа

Напредъкът на интелигентния транспорт до голяма степен зависи от публично-частните партньорства и правителствените инициативи (снимка: CC0 Public Domain)

Пазарът на решения за интелигентен транспорт е един от най-големите и същевременно бързо развиващи се света на технологиите. Той възлиза на 120,4 милиарда щатски долара за отминалата 2023 г., но ще нарасне до 310,65 милиарда долара до 2030 г., или средно с по 14,5% годишно. Европа пък е регионът, който се утвърждава като пазарен лидер и като обем, и като качество на иновациите, когато става дума за новото поколение транспортни системи.

Индустрията на т.нар. интелигентен транспорт включва широка гама от технологии и решения, насочени към подобряване на транспортните системи, намаляване на задръстванията, повишаване на безопасността и общата ефективност. Популярността на тази индустрия нараства бързо в резултат на урбанизацията, увеличеното задръстване на трафика, опасенията за околната среда и разпространението на устройства за интернет на нещата (IoT).

[related-posts]

Пазарът на системи за интелигентен транспорт се стреми да предложи справяне с ограниченията и сложността на настоящите транспортни системи чрез използване на най-съвременни технологии. Свързани превозни средства, интелигентни системи за управление на трафика, електрически и автономни превозни средства, анализ на данни и платформи за мобилност като услуга (MaaS) – това са само някои от популярните примери за подобни технологии.

Автомобилите, оборудвани със сензори и комуникационни технологии, позволяват споделяне на данни в реално време между коли, инфраструктура и централизирани системи. Разнообразието от удобни функции може да включва комуникация от превозно средство до превозно средство, прогнозна поддръжка и подобрени системи за подпомагане на водача. В допълнение, концепцията за мобилността като услуга (MaaS) осигурява интегриран подход към мобилността.

MaaS платформите позволяват на потребителите да планират, резервират и плащат за много видове транспорт чрез едно приложение, предоставяйки удобна и гъвкава алтернатива на традиционните транспортни парадигми. В интелигентния транспортен бизнес анализът на данни е от решаващо значение за предоставяне на информация за моделите на трафика, поведението на потребителите и ефективността на инфраструктурата. Тези анализи позволяват на правителствата и доставчиците на транспортни услуги да вземат по-информирани решения, да управляват дейностите си по-ефективно и да подобряват изживяването на потребителите.

IoT и автоматизация

Възприемането на IoT (Интернет на нещата) и технологиите за автоматизация са от решаващо значение за по-нататъшното технологично развитие в областта на интелигентния транспорт. Това сближаване на авангардни технологии трансформира начина, по който хората и нещата се движат в градските и междуградските зони. Симбиозата на IoT и автоматизацията води до повишена ефективност, безопасност и устойчивост.

Интегрирането на технологията IoT е критичен компонент в напредъка на интелигентния транспорт. IoT създава мрежова екосистема, позволяваща споделяне на данни в реално време и вземане на решения чрез интегриране на сензори, комуникационни устройства и инструменти за анализ на данни в автомобили, инфраструктура и градска среда. Превозните средства, оборудвани с IoT устройства, могат да се свързват помежду си, със системите за контрол на трафика и дори с хора, предоставяйки пълна картина на транспортния пейзаж.

Тази свързаност в реално време подобрява управлението на трафика, оптимизира маршрутите и намалява задръстванията. Освен това технологията на IoT позволява прогнозна поддръжка, позволяваща ранна диагностика на проблеми с превозното средство и предотвратяване на повреди, допринасяйки за по-равномерни дейности и намалено време на престой.

Освен това, приемането на такива технологии също подклажда концепцията за мобилност като услуга (MaaS). Решенията тип MaaS комбинират IoT свързаност и автоматизация, за да осигурят на потребителите безпроблемен достъп до няколко вида транспорт, включително обществен транспорт, споделено пътуване, споделяне на велосипеди и дори автономни таксита, всичко това чрез едно приложение. Тази стратегия за интеграция подобрява комфорта на клиентите, като предлага информация в реално време, лесни резервации и персонализирани маршрути за пътуване, свеждайки до минимум необходимостта от притежаване на личен автомобил и насърчавайки прехода към по-устойчиви и ефективни транспортни решения.

Освен това безпилотните превозни средства трансформират транспортната концепция. Автономните коли, които разчитат на модерни сензори, камери, LiDAR и изкуствен интелект, скоро ще са способни да се движат по пътищата и да взаимодействат със заобикалящата ги среда без необходимост от човешка намеса. Освен това технологията за автоматизация може да подобри потока на трафика. Това ще позволи на превозните средства да комуникират и да се координират помежду си, намалявайки внезапните промени на лентата и резките спирания, допринасяйки за намаляване на задръстванията.

Държавни инициативи и ПЧП

Все по-многобройните правителствени инициативи и появата на модели на публично-частно партньорство (ПЧП) са критични движещи сили за напредъка на интелигентните транспортни системи. Докато светът се урбанизира, задръстванията, тревогите за околната среда и необходимостта от по-ефективни решения за мобилност подтикват правителствата и корпоративните организации да работят във все по-тясна връзка, за да възприемат нови транспортни технологии и тактики.

Партньорствата включват сътрудничество между правителствени и бизнес-организации, като се използват възможностите на всяка страна за постигане на общи цели. ПЧП позволяват обединяването на ресурси, опит и нови технологии в контекста на интелигентния транспорт, което иначе би било трудно за отделните организации. Тази връзка насърчава синергията, водеща до създаването и изпълнението на всеобхватни решения за проблемите на градската мобилност.

На много места компании като Uber и Lyft са сформирали съюзи с местните правителства, за да осигурят решения за транспортна свързаност, елиминирайки търсенето на лично превозно средство и смекчавайки задръстванията. Тези сътрудничества насърчават опциите за мултимодален транспорт чрез интегриране на техните платформи с мрежи за обществен транспорт и позволяване на споделени пътувания, което прави градската мобилност по-удобна и ефективна.

Освен това правителствата и технологичните фирми си сътрудничат за внедряване на сензори, камери и инструменти за анализ на данни, които наблюдават и оптимизират трафика в реално време. Тази координирана инициатива намалява задръстванията, съкращава времето за пътуване до работното място и подобрява пътната безопасност. Градовете, например, си сътрудничат с технологични компании, за да разработят платформи за споделяне на данни, които предлагат на пътуващите информация за трафика в реално време, което им позволява да вземат информирани решения за пътуване.

Европа, Германия

Европейският пазар на системи за интелигентен транспорт включва голямо разнообразие от нови технологии и решения, насочени към оптимизиране на транспортните системи, повишаване на безопасността, намаляване на емисиите и подобряване на цялостната градска мобилност. Тази индустрия се отличава с включването на цифрова връзка, анализ на данни, устройства за интернет на нещата (IoT) и автоматизация за създаване на интелигентни транспортни среди. Докато правителствата и компаниите от частния сектор работят заедно за справяне с тези трудности, пазарът на интелигентен транспорт продължава да се разширява и развива.

Германия се откроява като пазарен лидер в интелигентния транспорт. Иновативният дух на страната, силните производствени възможности и добре установеният автомобилен сектор я изведоха в челните редици на революцията в интелигентния транспорт. Освен това градовете в Германия бързо приемат програми за интелигентен транспорт. Интелигентни системи за управление на трафика, които използват IoT сензори и анализ на данни за оптимизиране на трафика, намаляване на задръстванията и подобряване на безопасността, се внедряват в градове като Берлин, Мюнхен и Хамбург.

Решимостта на Германия да предоставя многобройни и възможности за транспортна свързаност и мобилност се вижда от внедряването на интелигентни решения за мобилност като платформи за споделяне на превози, услуги за електронни скутери и интегрирани приложения за обществен транспорт.

още от категорията

Хакери разпространяват малуер като услуга през GitHub акаунти

TechNews.bg

Сателитният IoT – последното парче в пъзела на глобалната свързаност

TechNews.bg

Шелли Груп увеличава производствения си капацитет

TechNews.bg

Токио се подготвя за пускане на автономни таксита

TechNews.bg

Очаква се възстановяване на IoT пазара през 2025 г.

TechNews.bg

2/3 от хората вярват, че AI ще направи градовете по-хубави

TechNews.bg

1 коментар

Иван 30/01/2024 at 14:35

Европа и чипове!!! За чипиране ставало въпрос.

Отговор

Коментари