Още един ефект от AI: милиони тонове е-отпадъци

AI приложенията може да генерират до 5 милиона метрични това е-боклук годишно в края на десетилетието (снимка: CC0 Public Domain)

Проучване на еколози предупреди, че генеративният изкуствен интелект (GenAI) ще доведе до милиони тонове електронни отпадъци към края на десетилетието. Специалистите прогнозират, че е-боклукът от GenAI ще нарасне до 2,5 милиона тона годишно.

Екип от еколози от Института за градска среда на Китайската академия на науките и университета Райхман в Израел проведе изследване с цел да оцени количеството електронни отпадъци, които ще бъдат генерирани през следващите няколко години от внедряването на GenAI приложения. Резултатите от проучването бяха публикувани в научното издание Nature Computational Science.

Приложения като ChatGPT изискват много ресурси и енергия и обикновено работят на специализирани графични процесори, разположени в центрове за данни и сървърни ферми. За подсигуряване на работата на AI в случай на повреди, са необходими големи резерви от батерии, което също допринася за увеличаване на електронните отпадъци.

Проучването се опита да преброи всички платки, батерии и други части от електронно оборудване, използвани за управление на генеративни AI приложения. По-конкретно, изследователският екип оцени количеството хардуер, използван за изпълнение на генеративни AI приложения в типичен център за данни и средния срок на годност на всеки от неговите компоненти.

След това учените определиха броя на тези центрове за данни и направиха обосновани предположения за очакваното търсене на такива приложения и техните услуги през следващите години. Всички данни бяха интегрирани в компютърен модел, програмиран да извършва тези видове оценки.

Моделът показа, че ако нещата останат на сегашните нива, AI индустрията може да произвежда между 1,2 и 5,0 милиона метрични тона електронни отпадъци годишно до края на десетилетието. Годишното производство на електронни отпадъци ще се увеличи от 2,6 хиляди метрични тона през 2023 г. потенциално до 2,5 милиона метрични тона към 2030 г.

„Нашите резултати подчертават необходимостта от възприемане на подход на кръгова икономика в AI индустрията, при който хардуерът се рециклира. Това не само ще помогне за намаляване на електронните отпадъци, но и ще спести ресурси и енергия, необходими за производството на ново оборудване”, каза един от авторите на изследването, д-р Ли Уанг от Института за градска среда на Китайската академия на науките.

Проучването също така подчерта важността на отчитането на въздействието върху околната среда на новите технологии. „Трябва да вземем предвид целия жизнен цикъл на технологиите, включително тяхното производство, използване и изхвърляне. Само така можем да осигурим устойчиво развитие и да минимизираме отрицателното въздействие върху околната среда”, добави д-р Уанг.

Коментар