Безсъние и тревога мъчат спецовете по ИТ сигурност

Всеки пети специалист по информационна сигурност се оплаква от твърде много работа, сочи британско проучване (снимка: CC0 Public Domain)

Високата заплата на специалистите по информационна сигурност има и доста висока цена. Кадрите, работещи в тази напрегната сфера, са стресирани от работа – половината страдат от безсъние, а повече от една трета се готвят за инфаркт, сочи британско проучване.

Специалистите по информационна сигурност започнаха масово да се оплакват от лоши условия на труд. Заради стреса, 55% вече страдат от безсъние, а 39% се страхуват, че ще получат инфаркт. Те също така се страхуват много от навлизането на изкуствения интелект – почти всички са уверени, че измамниците ще го приемат на въоръжение и AI ще се превърне в много мощен инструмент в ръцете им.

Стрес и претоварване

Специалистите по информационна сигурност в съвременния свят са постоянно подложени на голям емоционален стрес, който вече се отразява на здравето им – 55% от тях страдат от безсъние, според нов доклад на Британския институт за информационна сигурност (CIISec), организация с нестопанска цел, основана през 2006 г.

Проучването разглежда периода 2023 и 2024 година и засяга само специалисти по информационна сигурност, работещи в Обединеното кралство, но изводите в него са актуални и за други пазари. В анкетата са участвали 311 служители по сигурността.

И така, проучването установява, че повече от половината от специалистите по сигурност вече имат проблеми със съня, причинени от стрес на работното място. Това, макар и много сериозно, не е толкова страшно, колкото фактът, че 39% са толкова изтощени от стрес, че се страхуват от инфаркт в обозримо бъдеще.

Немалко специалисти по информационна сигурност се оплакват от твърде много работа. 21% от участниците в проучването се смятат за претоварени.

Постоянен ръст на заплатите

Проучването на CIISec показва, че за сметка на здравето си, специалистите по информационна сигурност получават компенсация под формата на много високи заплати. В момента те изкарват средно 87 200 паунда годишно (около 110 000 долара), което е над два  пъти повече от средната национална заплата, която е 34,9 хиляди лири стерлинги или около $44 хиляди.

Освен че печелят средно два пъти повече от работниците в други индустрии, специалистите по сигурност в Обединеното кралство постоянно подобряват материалното си положение. За седем години техните заплати са се увеличили средно с 29%.

От една страна, ръстът от 2017 г. насам е много значителен, но от друга – не отчита инфлацията. Според експертите на CIISec, ако вземем предвид този параметър, средните заплати на британските специалисти по сигурност са нараснали само със 7% през последните седем години.

Близо три четвърти (72%) от участниците в проучването на CIISec се оплакват от липсата на достатъчно хора в индустрията, определяйки това като основен проблем. В същото време секторът е изключително консервативен по отношение на разнообразието на персонала – без висше образование е трудно да се влезе в него.

Само около 19% от специалистите навлизат в сферата на ИТ сигурността без да са завършили специализиран университет и без да имат съответна диплома. Освен това киберсигурността във Великобритания все още е предимно мъжка област – само 10% от кадрите са жени.

CIISec подчертава, че индустрията страда от недостиг на персонал не само заради слабия приток на нови работници. Много от настоящите специалисти по информационна сигурност ще сменят позицията си в близко бъдеще – само 41% от работещите в индустрията възнамеряват да останат на сегашната си позиция през следващите две години.

AI – съюзник и враг

Специално внимание в доклада на CIISec е отделено на съвременните тенденции в областта на ИТ сигурността и развитието на информационните технологии. По-специално, значителен акцент се поставя върху изкуствения интелект.

89% от анкетираните не се съмняват, че ако киберпрестъпниците започнат да използват AI за собствените си цели, това ще им донесе значителни ползи. В същото време 71% от участниците в проучването смятат, че изкуственият интелект може да бъде много полезен в борбата срещу хакерите.

Коментар