Технологичните компании са изправени пред нарастващ натиск да намалят въздействието си върху околната среда, като същевременно разработват инструменти, които да помогнат на други сектори да постигнат целите си за устойчивост. Но според ново изследване, ИТ индустрията изостава във внедряването на зелени технологии.
84% от организациите в ИТ сферата са си поставили екологични цели и са ги определили като свой приоритет, ала едва 21% внедряват зелени технологични решения, според ново проучване, публикувано от Kyndryl и Microsoft. Налице е значителна разлика между екологичните амбиции и реалното технологично внедряване, заключават двете организации. Изглежда, че технологичните фирми са изправени пред предизвикателство заради нарастващото потребление на енергия в центровете за данни и екологичните „разходи” за производство на хардуер.
Проучването „Global Sustainability Barometer” разкрива, че докато 84% от ИТ организациите класифицират устойчивостта като стратегически важна, само една пета действително използват технология за намаляване на въздействието върху околната среда. Констатациите се основават на проучване сред 1355 лидери в областта на устойчивостта в 20 държави и девет индустриални сектора.
Разгръщането на технологията спира
Изследването показва напредък в екологичните ангажименти, като 38% от организациите разширяват своите програми за устойчивост от 2023 г. насам. Разликата между намерение и изпълнение обаче остава значителна.
„Тъй като светът е изправен пред нарастване на предизвикателствата, свързани с климата, фирмите са подложени на натиск да действат решително и да поставят устойчивостта на преден план”, казва Фейт Тейлър, главен директор по устойчивостта в Kyndryl. „Тазгодишното проучване на Глобалния барометър за устойчивост подчертава, че организациите трябва преминат от намерение към колективно действие”.
Предизвикателствата при интегрирането на данни продължават. Докато 54% от фирмите включват показатели за устойчивост в съществуващите си одитни структури, само 19% използват тези данни за стратегическо планиране. Изследването показва, че фрагментираните данни в корпоративните системи възпрепятстват цялостния анализ. Само 15% от организациите използват данни за околната среда, за да направляват бизнес-трансформацията.
Проучването, проведено между август и септември 2024 г. от фирмата за технологични изследвания Ecosystm, идентифицира липсата на връзка между технологичните възможности и внедряването. Докато 38% от организациите използват ИТ, за да намалят въздействието си върху околната среда, само 17% съобщават, че данните и технологиите помагат за постигане на целите за устойчивост.
AI и енергийни проблеми
Възприемането на изкуствения интелект за постигането на устойчивост рисува доста смесена картина. Докато 55% от организациите смятат, че AI ще повлияе на техните екологични цели, 62% ограничават използването му до анализиране на исторически данни за целите на мониторинга и отчитането. Само 37% използват прогнозен AI, за да предвиждат енергийните си нужди въз основа на моделите на потребление.
„Компаниите могат да получат необходимата информация, за да изпълнят ангажиментите си и да стимулират устойчивостта, като интегрират данни за устойчивост с оперативни и финансови данни и използват традиционен анализ на данни и стабилни инструменти за изкуствен интелект, за да променят оперативната ефективност и насърчаване на устойчиви иновации,” казва Матю Секол, отговорник по устойчивостта в Microsoft.
Лидерската структура се развива
Проучването показва интересни промени от гледна точка на управлението на устойчивостта. Главните изпълнителни директори продължават да са тези, които оформят екологичните цели, но главните директори по устойчивостта и специализираните екипи в това направление вече заемат ключови позиции в 49% от организациите – в сравнение с 27% през 2023 г.
Интеграция между функциите на екипите обаче остава ограничена. Изследването посочва, че организациите трябва да ангажират финансовите и технологичните екипи, за да установят устойчивостта като бизнес-приоритет и да осигурят прилагането на екологични инициативи.
„Тъй като организациите все повече признават устойчивостта като стратегически императив, ние наблюдаваме вълна на иновации и сътрудничество”, обяснява Улрих Льофлер, главен изпълнителен директор на изследователската фирма Ecosystm.
„AI е начело на това движение, като дава възможност на бизнеса да оптимизира потреблението на ресурси, да намали отпадъците и да стимулира положителното въздействие върху околната среда. Ако обединим усилията си и използваме технологиите, ще можем да създадем по-устойчиво и справедливо бъдеще за бъдещите поколения”, допълва той.