Неправителствената организация LEAD Network откри българския си клон в подкрепа на многообразието и равнопоставеността на работното място в бързооборотния и ритейл сектор.
Създаването на LEAD Network Bulgaria Chapter, реализирано с подкрепата на утвърдени компании в страната, е важна стъпка за организацията в стремежа ѝ към равенство и по-голямо многообразие в бизнеса. Чрез своите инициативи организацията работи за привличане, задържане и развитие на жените, подкрепяйки ги в изграждането на успешна кариера.
Световният икономически форум изчислява, че на глобално ниво, като се вземат предвид всички фактори, включително насилието срещу жени, ще са нужни 134 години, за да се постигне равенство между половете, отбеляза Алисън Цимерман, изпълнителен директор и член на Борда на директорите на LEAD Network.
„Ние, в бързооборотния и ритейл сектор, не искаме да чакаме толкова дълго. Ние правим нещата бързо. Затова искахме да разберем каква е ситуацията в този сектор, като целта ни е да го проследяваме на всеки две години. Понастоящем 37% от ръководните позиции се заемат от жени”, допълни тя.
LEAD Network започва дейност през 2011 година, с един-единствен член. Към днешна дата организацията наброява близо 23 000 членове, има 13 национални и 4 функционални клона, като осигурява достъп до обширна мрежа от професионалисти, обучения и ресурси, насочени към създаване на приобщаваща работна среда.
Основните приоритети на българския клон на LEAD Network са разработени въз основа на предложения от членовете и са насочени към привличането на нови кадри в секторите търговия на дребно и потребителски стоки, както и към подкрепа за кариерното и личното им развитие.
Допълнително, организацията си поставя за цел да насърчава продължаващото образование и професионални обучения, баланса между работа и личен живот на служителите, като акцентът пада и върху психичното здраве и благосъстоянието.
В рамките на своите инициативи за многообразие, равенство и приобщаване (DEI), LEAD Network Bulgaria Chapter ще се стреми да повиши общата осведоменост по темите за DEI, да работи за овластяване на жените, осигуряване на подкрепа за реинтеграция в кариерата след майчинство и насърчаване на професионалното развитие на жени над 50 години.
През различни програми, събития и достъп до обучителни ресурси българският клон си поставя за цел да допринася за по-успешната интеграция на GenZ на пазара на труда и за трансфер на знания и добри практики с членовете от мрежата на LEAD в Европа.