Европейската комисия започна поредица от внезапни проверки на обекти на компании, участващи в изграждането на центрове за данни. Изпълнителният орган на ЕС подозира строителите в картелен заговор.
Комисията допълнително е изпратила официални искания до бизнеса за предоставяне на информация, която може да хвърли светлина върху възможните картелни споразумения, съобщи Datacenter Dynamics.
Европейските служители се опасяват, че компаниите може да сключват тайни споразумения, които забраняват привличането на служители помежду им. Освен това не са изключени споразумения за фиксиране на заплатите и други условия на труд.
Комисията не съобщава имената на фирмите, обект на проверки. Уточнява се, че предварителните проверки не означават непременно, че компаниите са сключили тайни споразумения.
Проверките се извършват в сътрудничество с националните антимонополни отдели на Европейския съюз, но засега дори информацията кои държави биват проверявани се пази в тайна.
Нищо не се знае и за срока за разследването. Липсва информация за продължителността на следващите акции, както и колко време ще отнеме изпращането на нови уведомления за проверки до компаниите.
Според представители на ЕС, всички компании, свързани с картелни споразумения, могат да облекчат съдбата си, като получат имунитет от глоби или тяхното значително намаляване, ако сами докладват за такива заговори и сътрудничат на представители на Европейската комисия по време на разследването.
Не само фирмите, но и частните лица имат възможност да изпълнят своя граждански дълг. Специален инструмент, Whistleblower Tool, позволява анонимно изпращане на криптирани съобщения до регулаторните органи на желаещите да станат информатори на Европейската комисия.
Служители на компании и други заинтересовани страни, запознати с картелите и неофициалните споразумения, свързани с предотвратяване на “отнемането” на служители, или с тайните споразумения за заплатите, могат анонимно да докладват за нарушения.
Но докато бизнесът е в състояние да постигне съгласие по някои въпроси, остава постоянната конфронтация по други. В края на септември Google Cloud подаде жалба до Европейската комисия относно антиконкурентните лицензионни практики на Microsoft.
През октомври стана ясно, че групата Open Cloud Coalition ще насърчава отвореността на облачния пазар – Microsoft свърза тази инициатива с Google и смята, че е насочена срещу нея.