В търговската война срещу Китай властите на САЩ въвеждат ограничителни мерки и срещу собствените си производители на полупроводници. Вече е подготвен законопроект за лишаване на американски компании, които си сътрудничат с китайската Huawei, от многомилиардни договори с Пентагона.
Американските законодатели са подготвили законопроект, който ще забрани на Пентагона да прави бизнес с компании, които продават компютърни чипове, оборудване за тяхното производство или инструменти за проектиране на китайската Huawei или нейните дъщерни компании, съобщи Блумбърг.
Проект на Закон за националната отбрана, съдържащ такива разпоредби, вече е публикуван и ще влезе в сила 270 дни след подписването му от президента на САЩ. Документът обаче предлага отпадане на ограниченията, ако министърът на отбраната прецени, че договорът е необходим за националната сигурност и няма други доставчици.
Проблем с договорите
Компаниите, които правят бизнес с Huawei, могат да загубят достъп до договори, за които Министерството на отбраната харчи стотици милиарди долари. Според Службата за отчетност на правителството на САЩ, през фискалната 2023 година тези поръчки възлизат на почти 460 милиарда долара.
Така например, само едно споразумение, подписано за следващите три години, за финансиране на изследвания и разработки в рамките на информационния и аналитичен център на Пентагона, възлиза на повече от 33 милиарда долара.
Властите на САЩ са готови да отпуснат 3,5 милиарда долара на Intel за създаване на производствена линия, която се намира на територията на едно от съществуващите предприятия за чипове. Това е чувствително съоръжение, което произвежда усъвършенствани чипове за Пентагона.
До май 2024 г. Intel, както и Qualcomm, имаха лицензи, който им позволяваха да доставят интегрални схеми на Huawei. Сега тази възможност за бизнес с китайската компания вероятно ще отпадне.
Санкциите срещу Huawei
През 2019 г. Huawei, по инициатива на тогавашния президент на САЩ Доналд Тръмп, беше включена в списъка на компаниите, подлежащи на търговски ограничения – т.нар. „черен списък“ на Министерството на търговията. Поради това, стана невъзможно за компаниите да доставят легално на Huawei високотехнологични продукти от американски произход, без да получат специален лиценз.
В резултат на затягането на американските правила за контрол на износа, най-големият в света производител на чипове по договор, тайванската TSMC, прекрати сътрудничеството си с Huawei през май 2020 г.
Третият пакет
През декември 2024 г. стана известно, че властите на САЩ са въвели нов – вече трети от началото на 2022 г. – пакет от технологични санкции срещу Китай. Списъкът с мерки, одобрен от Министерството на търговията на САЩ, допълнително ограничава достъпа на китайския бизнес до компоненти, необходими за производството на усъвършенствани интегрални схеми и разработване на системи с изкуствен интелект.
Пряка последица от санкциите на САЩ е бавното развитие на нови технологични процеси на Huawei. Ако сегашният темп на развитие се запази, китайската компания, според експерти, ще достигне 7-нм технология едва през 2025 г.
За сравнение, американските Apple и Qualcomm имат чипове с 3-нм технология от 2023 година, а по същото време тайванската MediaTek започна да използва 4-нм процесори.