Китай изгражда гигаватова виртуална електроцентрала

Милиони китайски домакинства ще получават финансови награди за участието си в най-голямата виртуална електроцентрала в света (снимка: CC0 Public Domain)

Китай започна разработката на първата си жилищна виртуална електроцентрала с гигаватов мащаб. Тя ще се намира в провинция Дзянсу. Централата ще интегрира милиони домакински уреди с висока мощност в облачен енергиен пул, за да подобри стабилността на мрежата и използването на възобновяема енергия.

Напоследък прави впечатление превъзходството на Китай в редица технологични сфери. Страната наскоро пусна в експлоатация най-големия ПАВЕЦ в света и най-дългата зелена магистрала, разработи най-голямата в света двуглава вятърна турбина, изпревари САЩ по патенти за полупроводници, вече доминира в света на изкуствения разум, отчита над 50% дял на електромобилите сред продажбите на нови возила. Сега страната строи и първата в света гигаватова виртуална електроцентрала.

Проектът за виртуална електроцентрала с гигаватов мащаб е стартиран от Jiangsu Electric Power Company към Държавната мрежова корпорация на Китай. Той ще обхване устройства от милиони домакинства. Използвайки технологии като IoT и AI, платформата ще даде възможност за по-ефективно управление на натоварването на съществуващите електроуреди и на генерацията. Собствениците на жилища ще могат да участват в програма за „реагиране на търсенето“ и ще получават финансови награди.

„Когато прогнозата сочи, че търсенето на електроенергия ще бъде ограничено, операторът на мрежата ще изпрати покани до жителите чрез техните мобилни устройства, насърчавайки ги да коригират температурните настройки на уредите с висока мощност, за да намалят потреблението – и да печелят награди от сметките си за електроенергия“, казва Дуан Меймей, ръководител на центъра за управление на натоварването в Jiangsu Electric Power Company, в интервю за новинарска агенция Синхуа.

Виртуалните електроцентрали (VPP), за разлика от традиционните физически електроцентрали, използват цифрови технологии за интегриране и оптимизиране на разпределени енергийни ресурси и електрически товари. Те играят решаваща роля в прехода към по-гъвкава и устойчива енергийна система и се разглеждат като ключов компонент за постигане на целите за въглеродна неутралност.

Към октомври 2024 г. капацитетът за възобновяема енергия в провинция Дзянсу надмина капацитета на енергия от изкопаеми горива, което го прави основен източник на електроенергия в региона. Според Дуан, бъдещите разширения на виртуалната електроцентрала ще включват домакински електрически превозни средства и зарядни станции, за да подобрят допълнително неговата гъвкавост и въздействие върху мрежата.

Очаква се инициативата значително да подобри ефективността на производството и потреблението на енергия от възобновяеми източници в региона.

Коментар