Ocado Technology в София внедри технологии за машинно обучение и компютърно зрение в роботизираните ръце (снимка: Ocado Technology)
България постига успехи в сферата на роботиката, автоматизацията и промишлените иновации, сочи нов доклад. Интересни проекти, инвестици и нови партньорства помагат за развитието на българската индустрия през 2024 г., според годишния анализ на Професионалната асоциация по роботика, автоматизация и иновации (PARAi).
Докладът включва над 40 значими проекта, реализирани от български компании, стартъпи, образователни и научни институции в рамките на 2024 година. Ето част от интересните разработки и инвестиции през миналата година:
• Българската компания за агророботи Smart Farm Robotix стана една от избраните 42 европейски фирми, получили финансиране от акселератора на Европейския съвет по иновации (EIC). Инвестицията за българското дружество беше в размер на 2,36 млн. евро.
• Компанията за умен енергиен мениджмънт AIoT Cloud, член на PARAi, привлече инвестиция от 1 млн. евро от фонда на CleverPine и сериен предприемач Димитър Димитров – важна стъпка за развитието на интелигентни IoT решения у нас.
• Инженери от офиса на Ocado Technology в София внедриха технологии за машинно обучение и компютърно зрение в роботизираните ръце на компанията, използвани в глобалните им логистични операции.
• Българският институт INSAIT и Toyota стартираха съвместен проект в сферата на роботиката. Той включва създаване на нов вид изкуствен интелект за управление на роботи, включващ аудио команди, команди на естествен език и компютърно зрение за разпознаване на обекти.
• „Шнайдер Електрик България” разшири умната си фабрика в Пловдив с инвестиция от 107 млн. лв., засилвайки позицията на страната като център за умно производство.
• „Шелли Груп” (Shelly Group), член на PARAi, приключи 2024 г. с разширено портфолио и нови продукти, както и като първата българска компания, която се търгува на EuroBridge.
„През 2024 г. видяхме как българският технологичен потенциал преминава към създаване на все по-сложни продукти в редица ключови области – от автоматизация до изкуствен интелект и киберсигурност”, коментира Кристиян Михайлов, съосновател на PARAi.
„Изминалата 2024 година беше изпълнена както с нови възможности, така и с предизвикателства. Притокът на преки чуждестранни инвестиции намаля с над 50%, а промишленото производство започна да се възстановява едва в края на годината, след близо 20 месеца спад. Въпреки тези затруднения, българската икономика демонстрира устойчивост и иновационен потенциал”, заяви Йонко Чуклев, зам. председател на УС на PARAi.
По предварителни данни, БВП на страната е нараснал с 2,8% през 2024 г., като значителен принос за този ръст имат компаниите, работещи в сферата на роботиката и автоматизацията”, подчерта той.