Водата, която охлажда центровете за данни, се превръща в един от най-важните и оскъдни ресурси за дигиталната инфраструктура (снимка: CC0 Public Domain)
Бурното развитие на изкуствения интелект причинява недостиг на вода в региони с разрастващи се центрове за данни, алармират пазарните анализатори. Това може да принуди правителствата и местните власти да въведат допълнителни регулации.
Центровете за данни изискват все повече енергия и вода за охлаждане, поради огромното натоварване от приложенията за изкуствен интелект. Недостигът на вода става особено по-остър в някои региони, а бизнесът е изправен пред нарастващи рискове – въвеждане на допълнителни регулации от страна на правителствата, забавяне на строителството и увеличени разходи.
Недостигът на вода се задълбочава
Недостигът на вода се влошава на ключови пазари за центрове за данни, тъй като търсенето на капацитет за нуждите на изкуствения интелект, отбелязва Data Center Knowledge, позовавайки се на доклад на Moody’s.
Повечето нови големи съоръжения използват системи за охлаждане на водна основа, които са по-ефективни за изчисления с висока плътност, но могат значително да увеличат общото потребление на вода. Водата се превръща в един от най-важните ресурси за дигиталната инфраструктура.
„Тъй като компаниите за облачни изчисления и хиперскейлърите изграждат или наемат нови центрове за данни, за да отговорят на нарастващото търсене на компютърни услуги, потреблението им на вода може да доведе до изтощение на ресурсите на някои пазари”, се казва в доклада.
Рискове за бизнеса
Недостигът на подпочвени води представлява особен риск за бизнеса в бързо развиващи се региони като югозападната част на САЩ, Чили и Индия, коментира Джон Медина, старши вицепрезидент по глобално финансиране на проекти и инфраструктура в Moody’s.
„Местните разпоредби, инфраструктурните ограничения и социалната реакция биха могли да забавят проектите или да увеличат разходите”, казва той.
Рам Шри, вицепрезидент по устойчиви финанси в рейтинговата агенция, добави, че центровете за данни все повече се конкурират с местните общности в региони с недостиг на вода и с влошаването на проблема „регулаторният контрол и рисковете за репутацията ще се засилят”.
От колко вода се нуждае един център за данни?
Едно голямо съоръжение за данни може да консумира милиони литри вода на ден, колкото един малък град (в зависимост от климата и дизайна на инфраструктурата).
В доклада се отбелязва, че големи компании, включително Google, Microsoft, AWS и Meta, са поели ангажимент да станат „водно-ефективни” до 2030 г. и са успели да намалят показателя за използването на вода (WUE) до средно 0,2-0,5 литра на киловатчас (kWh).
И все пак общото търсене на вода в индустрията за центрове за данни продължава да расте, поради бързото развитие на инфраструктурата за изкуствен интелект.
Необходими са повече инвестиции
За да се справят с проблема, много оператори на центрове за данни преминават от традиционно изпарително охлаждане към въздушни или хибридни системи, особено в зони с високо натоварване.
Това често е скъпо решение – модернизирането на съществуващи обекти поглъща повече средства от изграждането на нови. В същото време новите безводни технологии все още не са доказали своята ефективност на практика и компаниите трябва да увеличават обема на инвестициите, казва Медина.
Microsoft, например, планира да похарчи 80 милиарда долара през 2025 г. за изграждане на центрове за данни, което е с почти 60% повече от всички капиталови разходи, направени от корпорацията през 2024 г.
ИТ гигантът от Редмънд трябва да похарчи милиарди долари за развитие на своята AI инфраструктура и разширяване на мрежата си от центрове за данни, за да поддържа водещата позиция на OpenAI в бързата надпревара за изкуствен интелект.
Бурното развитие на изкуствения интелект носи със себе си не само технологични пробиви, но и сериозни екологични предизвикателства. Един от най-острите проблеми е недостигът на вода в региони, където се изграждат и разширяват центрове за данни. Тези съоръжения, нуждаещи се от мощно охлаждане, често използват водни системи, които значително увеличават потреблението на този жизненоважен ресурс.
Решението изисква координирани усилия – внедряване на по-ефективни технологии за охлаждане, преминаване към възобновяеми източници, използване на рециклирана вода и разпределяне на центровете за данни в по-устойчиви зони. Правителствата и бизнесът трябва да действат заедно, за да гарантират, че напредъкът не идва за сметка на природата.
Изкуственият интелект може да бъде част от решението – стига да го използваме с разум и отговорност.