Уеб система помага на кооперациите в България

Централният кооперативен съюз изгради информационна система, която се явява база за създаване на сателитни сметки на кооперациите в България, стана ясно на конференция по проекта. Системата създава условия за наблюдаване в национален мащаб на показателите заетост, членство, процент на кооперираност и участие в органите за управление на кооперативните организации.

Проектът на стойност 66 625 евро е финансиран в 95% от Европейския съюз и се реализира от ЦКС в сътрудничество с Националния статистически институт и Националния съюз на трудово-производителните кооперации.

„Внедряването на създадената в резултат на този проект информационна система показва от една страна, че кооперативното движение в България успешно работи по усвояване средствата от Европейския съюз и от друга страна, че отговаря на изискванията на Стратегия Европа 2020 тези средства да бъдат насочени към съвременни информационни технологии”, заяви Петър Стефанов, председател на ЦКС.

Системата, разработена от фирма Авистех, е уеб базирана, с централизирана база данни. Входът в нея е през КООП зоната на интернет страницата на ЦКС. Системата е отворена постоянно и данните в нея могат да бъдат въвеждани при промяна на някои от наблюдаваните показатели.

Софтуерът е интуитивен, лесен за работа и приложим на всички нива в кооперативната система. Събирателната информация за наблюдение по проекта показатели е изчерпателна и с много висока степен на достоверност, отчетоха от ЦКС.

Наблюдаваните показатели са хармонизирани съгласно методологията на НСИ за отчитане на наети лица. Налична е възможност за отчитане на реалния принос на кооперативната организация в дадена стопанска дейност и установена надеждна методика за изчисляване на коефициента на кооперираност не само на национално, но и на регионално и дори на локално ниво.

Предстои идентификация на кооперативните организации като стопански субекти на национално ниво и проучване на опита от други европейски държави за създаване на сателитни сметки на кооперациите.

Дългосрочни ползи от реализирането на проекта са възможностите за анализ в детайли на цялостното търсене на стоки и услуги в кооперативните организации, наблюдаване на доставките на стоки и услуги в рамките на икономиката на тази група, измерване на обхвата на кооперативната икономика и резултатите от нейната работа – стойността на произведените стоки и услуги и генерираната заетост.

Ще може да се оценява приносът на кооперациите в БВП, работните места, капиталовите инвестиции и данъчните приходи. Сателитните сметки ще позволят разработване на информирани политики и стратегии за развитие на кооперативната икономика, създаване на по-добра видимост, признание и защита на кооперациите в Европейския парламент.

Коментар