Японски учени от Университета Кейо разработват мозък за роботи от следващо поколение, който ще може да вижда и възприема адекватно всичко около себе си. Изкуственият мозък ще има способност да обработва аудионформация, за да общува по-пълноценно с хората.
Въпреки усъвършенстваните технологии, роботите все още не могат да разпознават чувствата и емоциите на хората около себе си. Ето защо японските изследователи съсредоточават усилията си върху емоционалната обработка на постъпващата информация, съобщи diginfo.tv.
Разработката стъпва на принципите за самообучение и обработка на визуална и аудио информация, които използва човешкият мозък. Отделните технологии вече намират приложение в различни области, но японските учени искат да създадат нещо непознато досега, като комбинират всички технологии в една система.
За обработка на визуална информация те използват невронни мрежи, които разпознават обектите на базата на опит и интуиция, подобно на процесите в човешкия мозък.
Благодарение на своята невронна структура, електронният мозък ще натрупва опит и ще започне да разбира човешки емоции и чувства. Роботите с такъв мозък ще могат сравняват емоционалната съставка с други типове информация, за да станат самите те носители на емоции и чувства, подобни на човешките.
Ако разработката се увенчае с успех, роботите ще започнат да общуват значително по-лесно с хора и окръжаващата ги среда. В момента машините изпълняват ефективно само определен кръг предварително дефинирани задачи. Но с течение на времето те ще стават все по-интелигентни и общителни, доближавайки се до хората.