Необходими са дълбоки структурни реформи в образователната система, съобразени с изискванията на бизнеса, заявиха днес представители на софтуерната асоциация БАСКОМ.
В резултат на интензивното развитие на софтуерния сектор, капацитетът му през последните години започна значително да надвишава възможностите на образователната система в страната.
За да продължи развитието и налагането си като високотехнологичен хъб в Югоизточна Европа и инкубатор за стартиращи иновативни компании, индустрията има нужда от прилагането на няколко основни мерки.
В краткосрочен план това е опростяването на процедурата с издаване на т.нар. „сини карти”, което ще позволи привличане на квалифицирани специалисти от страни извън ЕС и намаляване на настоящия дефицит, заявиха от браншовата асоциация БАСКОМ.
В дългосрочен план асоциацията активно работи за предприемане на дълбоки структурни реформи в образователната система, съобразени с изискванията на бизнеса. БАСКОМ настоява за налагане и развитие на ИТ сектора като приоритет за националната политика и предлага 5 конкретни мерки, за прилагането на които асоциацията разполага с управленски капацитет.
В стратегически план БАСКОМ очаква ускорено развитие и дълбоки реформи в следните области:
- Върховенство на закона;
- Работещо е-управление, включително е-здравеопазване, е-правосъдие и е-гласуване;
- Устойчива фискална рамка без промени в областта на преките данъци (плоска данъчна система) и осигурителната тежест. Преустановяване на практиката за постоянно покачване на максималния осигурителен доход без анализ на въздействието върху сектор, който статистически доказано е на различен етап на развитие;
- Гъвкав Кодекс на труда, позволяващ почасова работа на временен/проектен договор и улеснена процедура по издаване на разрешения за работа на чуждестранни квалифицирани специалисти;
- Опростяване на програмите финансирани по структурните фондове на ЕС по отношение на преквалификация и иновации. Данъчни облекчения за инвестициите в новосъздадени предприятия с предмет на дейност създаване иновативни продукти и услуги;
- Промяна на Закона за насърчаване на инвестициите и конкретизиране както на критериите за допустимост, така и на очакваните поощрения от страна на държавата;
Реформите в изброените области са важни не само за сектора, а и за цялостното икономическо развитие на България, подчертаха от асоциацията.
До 007, ти си мунчо брада не ти е порасла, а се правиш на мъжле нищо не знаеш. Нито фирма нито университет си помирисал. Въртиш се като кученце асистенче към някоя частна фирмена академийка се правиш на дръж ми шапката пуйко ***.
Ползвам 6 езика за програмиране имам и фирма и е голям проблем когато повечето кандидати за работа са с повърхностни или без никаква теоретична и математическа грамотност за всичко трябва да им давам инструкции и ооо оо ауу баууу не дай се Боже ако се наложи да се смени технологията, библиотеката или дори IDE средата с някоя друга тез маймун кодери пищят ревят ама как тваа НЕ сме го учили във великата частна академийка и не го можем.
By The Way пишлемето не ти е дорасло ти дето се пишеш като 007 не ставаш и за нищо дори и за бачкатор прекалено прост, елементарен и неграмотен си.
За езика Паскал няма нищо лошо ограмоти се – езика Pascal си е жив и здрав и се ползва активно дори самият Skype е написан на Pascal и още Macromedia Captivate, Total Commander, QIP icq клиент за чат и още и още. Object Pascal (Embarcadero Delphi), Lazarus IDE.
За коментара на 007 да си затвори простата женска уста. 007 ще си е надупена прислужница в академийка на чичко Сетлинчо дето бил на “сетлинни години” напред с техниката.
Иване, Иване, големи глупости си писал. Предполагам, че си преподавател в такъв университет и те е яд, или си завършил Информатика в Русе и никой не те иска никъде с твоя Паскал. Братовчед ми учи Софтуерно инжинерство в МЕИ София и направо го прахосват вече 2 години – страхотен талант, а учи Химия, Физика, Математика, Технология на металите и подобни глупости. Първата година имаше само един предмет свързан с IT и научи един важен но неизползваем език, сега пак само един предмет, поне езика се ползва още. И това е в МЕИ, в провинционалните е още по-зле – тромамва и некадърна структура, чиято единствена цел е да си опазят преподавателите мизерните заплатки.
Само като разгледам уроците в Софтуерния Университет на Наков и тия от Телериг се вижда, че са на сетлинни години пред университетите и е супер че ги има!!!
Има и още нещо БАСКОМ настоява ИТ да станат национален приоритет за разни частни и фирмени обучители и академийки които били по-велики от който и да е истински университет. Да си помислиш кодер който иска цял живот само уеб сайтове да цъка и ръчка тук и там готови неща писани от много по-грамотни хора и та за какво му е на тоя мечтан от БАСКОМ БГ кодер университет като може само със средно или дори да е с основно образование мине през някоя фирмена академийка?
В България се търсят предимно евтини писачи на код с ниска квалификация работещи с прости рецепти и инструкции това така, а онова с друг инструмент се прави пак така.
По тази логика да внасяме индийци и китайци за всякакви позиции. Пари образование да не се дават, а да се поощряват фирмените обучители и техните гръмковато звучащи академии.
И това го има, но решението не е във вноса на хора, а в образованието. Специално образованието в ИТ сферата не изисква практически никаква материална база и ресурси. По тази логика дай да внасяме хора за всякакви позиции. В китай има и излишък от хора, които работят за 1 купичка ориз а нашите нагли работници искат минимална заплата, осигуровки и т.н.. Направо и китайски работодатели да внесем и да я закриваме тая държава 🙂
Мирака не значи точно това. Значи, че като разработваш технология, то има вероятност да наемеш някой квалифициран чуждестранен програмист, а не надут супер скъп и некадърен български пуяк. В Китай например имат излишък от висшисти, а тук имаме само програмисти с претенции – напълно неподходящи за изпълнители (на каквито позиции предимно се търсят). Ами да си създават тогава собствени фирми…
“улеснена процедура по издаване на разрешения за работа на чуждестранни квалифицирани специалисти” преведено – да се стремим към евтина работна ръка и outsource, а не разработка насобствени продукти с висока добавена стойност