Ubuntu вече се превръща във водеща операционна система за роботи по цял свят. Малки и големи роботи се задвижват от платформата с отворен код, върху която могат да се надграждат разнообразни приложения. Този факт бе подчертан по време на Световния конгрес за мобилни технологии (MWC 2017), където Ubuntu се представи с огромен и много атрактивен щанд.
Два робота, задвижвани от Ubuntu, посрещаха гостите на щанда. С човешки вид и човешки ръст, оформени като спортист и услужлива асистентка, те провеждаха разговори с посетителите. Ubuntu вече е призната за най-добрата система в роботиката, защото е с отворен код, коментира Дейвид Фернандес от PAL Robotics, създател на двамата „домакини“.
Много от създателите на този род машини тръгват с идеята да разработят свой собствени софтуер за управление. С течение на времето виждат колко сложно е да създадеш операционна система и колко много ресурси изисква това. Тогава, закономерно, те достигат до разбирането, че е по-добре да се доверят на готова, вече съществуваща и изпитана операционна система. Готовите ОС са развити, тествани от потребителите и усъвършенствани.
Когато обаче се изправят пред избора на готова операционна система, производителите виждат голям брой затворени, комерсиални системи. Ubuntu, от друга страна, е свободна, безплатна и с отворен код. Това дава възможност на производителите на роботи не само да си спестят средства, но и да разработват свои специфични приложения за роботиката, които да „стъпят върху“ операционната среда.
Разбира се, има и други отворени системи, но общността на Ubuntu е развила много добре версията си за роботи и дронове. Не случайно Ubuntu е и препоръката на Open Source Robotics Foundation, подчерта Дейвид Фернандес от PAL Robotics.
Представям си как ли новопристигналия гост трябва да въведе в конзолата в коя стая да му се занесе багажа.
@Втория Анонимен : Дайте пример за ” долните маркетингови методи на Майкрософт”.
Canonical е търговска компания. Нормално е да има някаква маркетингова стратегия.
Ubuntu е Linux дистрибуция и, като такава е с отворен код. Нямам как да бъде друго, защото ще наруши GPL лиценза на съдържащите се в нея компоненти.
@ Втория Анонимен (много станахте анонимусите) : Дайте пример за копиране на “долните” маркетингови методи на Microsoft.
Canonical е търговска компания. Основната и дейност е поддръжка (платена услуга) на голяма част от сървърите в света. В това няма нищо лошо. Фирмите сами търсят такава поддръжка, вероятно, заради свръхпечалби. Именно затова, първите три сървърни дистрибуции са корпоративни – Ubuntu, RHEL и SLE.
Ubuntu е Linux дистрибуция, изцяло с отворен код. Няма и как да бъде иначе, щом ползва компоненти с GPL лиценз. Изискванията на лиценза не позволяват производните им продукти да се лицензират с по- рестриктивен лиценз от изходния. Можеш да я ползваш и модифицираш колкото искаш, стига да не ползваш името Ubuntu в собствения си продукт, което е запазена търговска марка, каквато е и името Linux.
@ Втория Анонимен (много станахте).
Кои точно маркетингови методи на Microsoft копира Canonical ?
Canonical е търговска компания, която поддържа огромна част от сървърите в света. Тази дейност е доста доходоносна и, няма нищо лошо в това. Фирмите сами търсят такава поддръжка, вероятно, защото генерират свръхпечалби. Факт е, че трите доминиращи дистрибуции при сървърните машини са само платени – Ubuntu, RHEL и SLES.
Ubuntu е Linux дистрибуция, състояща се САМО от свободен софтуер. Тя е стандарт при Linux дистрибуциите, независимо от повтарящото се вече десет години плюене от всяко хахорче, което е пускало веднъж някоя дистрибуция от жив диск.
За джамовете ОК, ама не е Убунту алтернативата. Каноникъл копират долните маркетингови методи на Майкрософт, затова дайте да понамалим дитирамбите в тяхна чест.
Браво много добре аз от няколко години ползвам Ubuntu и винаги съм бил доволен и от всяко обновление на всеки 6 месеца. Вече има и доста игри във Zamunda и все повече хора започват да се орентират и да оставят платените чупени джамове все пак бъдещето е във Linux – Ubuntu – Debian – Mint – Cent – Stotinka и още много други 😉