Тази седмица Microsoft пусна очаквания Windows 10 Creators Update и обяви, че на 9 май ще прекрати поддръжката на първоначалната версия на новата ОС, излязла през юли 2015 г.
Windows 10 версия 1507 няма да получава ъпдейти на сигурността и качеството след 9 май, когато е планиран регулярният месечен Patch Tuesday (ежемесечните обновявания на сигурността на Windows). Компютрите, които работят с Windows 10 Enterprise 2015 LTSB и Windows 10 IoT Enterprise 2015 LTSB, ще продължат да получават ъпдейти.
[related-posts]
Прекратяването на поддръжката на първата версия на Windows 10 се налага, тъй като вече излязоха два големи ъпдейта на операционната система – Anniversary Update и Creators Update, поясняват от компанията. Microsoft препоръчва на потребителите да обновят системите си до една от тези версии, ако искат да получават ъпдейти в бъдеще.
Двата значими ъпдейта включват нови функции и подобрена сигурност. Платформата Windows 10 е замислена като услуга, която изисква няколко големи обновявания годишно – т.нар. “feature updates”, пояснява Microsoft.
За повечето потребители ъпдейтите се доставят автоматично чрез Windows Update. Гратисният период за инсталиране на актуализациите е 60 дни, но в случая с първата версия 1507 на Windows 10 компанията удължи този период до 9 май.
Компютрите под управление на тази версия ще продължат да работят както преди, но няма да получават пачове за сигурността и ъпдейти на качеството, което означава, че потребителите ще бъдат изложени на риск от хакерски атаки през незатворени уязвимости.
4 коментара
е тва е да нямаш право на глас! няма не искам няма недей…
Едно от малкото правилни решения на MS – да карат всички принудително да минават към последните версии. Всеки софтуер който се развива трябва да се прави така. На който не му харесва – да се търси алтернативни продукти. Единствения проблем – покрай обновленията ms ни набутва купища bloatware-и. Развалят добрата идея.
Моля, уважаемия сайт да добавите това, което ние написахме по-долу – много ни е важно да се знае. Благодарим ! *******
“което означава, че потребителите ще бъдат изложени на риск от хакерски атаки през незатворени уязвимости” , тъй като в момента не са изложени и сигурността им е 100% гарантирана.