Конкуренцията на пазара за смартфони вече е на такова ниво, че дори и най-малките детайли се изтъкват като предимства от страна на производителите, които се чудят как да разграничат своите устройства в стремежа си да привлекат вниманието на потребителите. Било то по-тънка рамка или преливащ се цвят на задния корпус – тези и други тънки разлики се експлоатират умело от доставчиците. Дали обаче масовият потребител има нужда от всичко това?
Да разгледаме, например, един смартфон, който не е от най-новите на пазара и съответно не могат да му се припишат супер-актуални и модерни характеристики като безрамков 6-инчов екран с прорез, изкуствен интелект (каквото и да значи това), тройна камера или заден панел с преливащ се цвят. Говорим за модела Asus Zenfone 3S Max, предоставен ни от онлайн магазина Lightinthebox.Това е устройство от нисък ценови клас (110-120 евро), на което обаче трудно ще намерите кусури или липса на функционалности.
Смеем да твърдим, че на повечето потребители не е необходимо нищо повече от един подобен смартфон – стабилен, с удобен размер и издръжлива батерия, бърз. Първото впечатление от Zenfone 3S Max е именно усещането за възможно най-удачния формат на един смартфон. Моделът има 5,2-инчов екран (нито прекалено голям, нито малък) и стабилен метален корпус, като освен това е лек, тънък (под 8 мм) и удобен за захващане със заоблените си краища.
Ще кажете, че екранът не е безрамков, но всъщност какво от това? Сензорният 5,2-инчов IPS дисплей с класическо съотношение на страните 16:9 е достатъчно комфортен и отзивчив, с една напълно приемлива HD резолюция 1280×720 пиксела, за да виждате прекрасно всички изображения, да се наслаждавате на видео клипове или сърфиране из уеб сайтовете в интернет и социлните мрежи. Дисплеят е покрит със защитно стъкло с удобна за окото и ръката 2.D извивка и заедно със заоблените краища и ъгли на корпуса този смартфон пасва идеално в ръката.
Като говорим за удобство, няма как да пропуснем и лесното боравене със сим картите. Забравете за отварянето на капака, както е при някои евтини модели – с включената в комплекта игла лесно изваждаме навън слота за двете сим карти от лявата страна на устройството и поставяме в него една или две сим карти (Micro-SIM и Nano-SIM), или пък сим карта и microSD памет, след което го прибираме обратно навътре, просто и удобно. Моделът поддържа работа във всички разпространени мобилни мрежи – 2G, 3G и 4G, като при инсталирани две сим карти, само едната може да работи в LTE режим.
Особености в дизайна на Zenfone 3S Max почти няма – от дясната страна са стандартните за Android устройствата бутони за увеличаване/намаляване силата на звука и за включване/изключване на смартфона. На горната страна е разположен най-разпространеният, стандартен 3,5-мм изход за слушалки, а отдолу се намират microUSB портът – за захранване на смартфона и обмен на данни с други устройства – и високоговорителят. Микрофонът и предната камера са над екрана – също стандартно изпълнение, а на гърба се намират основната камера и светкавицата.
Прави впечатление физическият бутон за връщане към начален екран, разположен на предния панел отдолу, който същевременно се използва и за сканирането на пръстов отпечатък – за отключване и сигурен достъп до устройството. Не е предвидена функция за лицево разпознаване, но това едва ли е някаква драма за масовия потребител.
Що се отнася до самите камери, те определено са доста добри, макар и да не предлагат огромни стойности на мегапикселите, нито двойни или тройни сензори. Основната камера, разположена на гърба, има резолюция 13MP, голяма апертура F2.0, автоматичен фокус и LED светкавица, както и силна поддръжка от над 10 режима на снимане, вкл. автоматичен, ръчен, HDR Pro, панорама, нощен и др. Не се съмнявайте, че ще можете да правите и чудесни селфи снимки с предната камера, която е 8-мегаписелова, с функции за разкрасяване.
Zenfone 3S Max има хубав, отчетлив звук, но ако го ползвате за забавление, помислете за качествени слушалки, за да се насладите пълноценно на музиката и видеоклиповете. Вграденият говорител определено няма да ви впечатли като сила и качество на звука, но с прилични слушалки ще попаднете в друго аудио измерение, т.е. хардуерът на устройството, който се грижи за качеството на звука, е на добро ниво.
Въобще хардуерът на Zenfone 3S Max като цяло е много добър, тъй като устройството работи бързо и е доста отзивчиво, не се затруднява с обичайните приложения за смартфони – видео, музика, разглеждане на уеб сайтове, общуване в социални мрежи и месинджъри, работа с електронна поща и т.н. Ето каква конфигурация осигурява този комфорт при използване на смартфона:
Основни параметри на Zenfone 3S Max:
- чипсет: MediaTek MT6750 с осем CPU ядра и графичен блок Mali-T860 MP2 GPU;
- памет: 3GB RAM + 32GB флаш-базиран сторидж, с възможност за разширение с microSD карти с капацитет до 256GB;
- дисплей: 5,2-инчов IPS с резолюция HD 1280×720 пиксела;
- камери: основна 13MP + предна 8MP;
- батерия: 5000 мАч с бързо зареждане 5V/2A;
- портове: Micro-USB, 3,5-мм аудио
- безжични модули: Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS
- операционна система: Anrdoid 7.0 с надстройка ZenUI 3.1
Вероятно ви прави впечатление големият капацитет на батерията – 5000 мАч. Наистина, това е едно от най-сериозните достойнства на смартфона на Asus. Този модел не се предава бързо, когато е подложен на натоварвания с YouTube и друго видео съдържание. Ще го ползвате спокойно в продължение на два дни – батерията е издръжлива и декларираните 5000 мАч си тежат на мястото в спецификацията и представянето на устройството. Освен това имате избор на няколко режима за работа на устройството с различна консумация на енергия, така че допълнително можете да влияете на времето за изразходване на батерията.
За операционната система Android 7.0 е изписано достатъчно много. Nougat не е най-актуалната платформа за смартфони, но това едва ли е повод за някакви притеснения – говорим за стабилна и удобна, достатъчно съвременна система от Google, възможностите на която са допълнени с фирмения интерфейс ZenUI 3.1.
Ще намерите в смартфона редица приложения от Asus, някои от които са полезни, други не чак толкова. Такива са, например, ZenFit, Mobile Manager, Themes, Gallery, PhotoCollage, MiniMovi и др., наред, разбира се, с огромното разнообразие от приложения, достъпни в официалния магазин Play Store на Google. Изборът е богат, но е въпрос на лична преценка и индивидуални нужди кой от какво ще се възползва.
В заключение, няма да е пресилено, ако кажем, че за цената си от около 112 евро в онлайн магазина Lightinthebox, моделът Zenfone 3S Max ще оправдае очакванията и ще покрие нуждите на масовия потребител. Смартфонът има оптимален размер, много удобен е, хардуерните му параметри и операционната система са на необходимото ниво за комфортна и сигурна употреба, а издръжливата батерия несъмнено е голям плюс.