Недостигът на оперативна памет е познат проблем в работата на уеб браузърите – както на компютри, така и на мобилни устройства. Ето че Mozilla постигна напредък в това отношение, отстранявайки проблем с 8-годишна давност в своя Firefox.
Когато са отворени десетки табовe (раздели), браузърът консумира гигабайти памет и компютърът започва да се задъхва. Други причини за прекомерната консумация на памет е хаосът с уеб стандартите и лошата оптимизация на уеб сайтовете.
Mozilla изглежда е решила сериозен проблем с излишното потребление на оперативна памет във Firefox, който датира отпреди 8 години и е банален – неактивните табове продължават да работят във фонов режим, тъй като в тях може да се възпроизвежда музика.
Ето защо автоматичното им спиране след определен период не е вариант. Разработчикът на Firefox предложи по-интелигентно решение на проблема, което се състои в разделяне на табовете в три категории:
- табове, които не възпроизвеждат аудио и не са фиксирани;
- табове, които са фиксирани, но не възпроизвеждат звук;
- табове, които възпроизвеждат звук.
Изхождайки от тази категоризация, може да се прави избор кои раздели да останат активни и кои да бъдат спрени. Новата логика за табовете вече е интегрирана в „нощна“ версия на Firefox 67, като за управление може да се използва флаг browser.tabs.unloadOnLowMemory.
Във Firefox 67 се очаква и вградена функция Firefox Monitor, която по-рано бе достъпна като отделно разширение, но сега нейният код е интегриран в състава на нощната версия на браузъра. Тази функция позволява да се провери дали са компрометирани акаунтите на потребителите в определени сайтове.
Нямам търпение да си сваля някоя “нощна” версия и да проверя състава й.