Политехническият институт Ранселар в Ню Йорк демонстрира суперкомпютър IBM AiMOS с производителност 8 петафлопа (Pflops), съобщи ZDNet. С негова помощ учените ще разработват нови архитектури за изкуствен интелект (AI).
IBM твърди, че AiMOS е най-мощният суперкомпютър, инсталиран в частни университети. Той използва същата Power Systems технология като двата най-мощни суперкомпютъра – Summit и Sierra, също създадени от IBM.
Миналия ноември машината зае 24-то място в Топ 500 на суперкомпютрите. Инвестициите в проекта не се съобщават, но само внедряването на системата се оценява на 30 млн. долара.
Учените в Ранселар планират да използва компютърните ресурси на AiMOS за изследвания в четири области:
- AI и разработване на нови видове устройства;
- биотехнологии;
- eнергия и околна среда;
- нанотехнологии.
По-конкретно, суперкомпютърът на IBM ще се използва в проекта Джеферсън – инициатива за мониторинг на околната среда, която събира годишно повече от девет терабайта данни от сензори и IoT устройства, разположени около езерото Джордж в Ню Йорк.
Най-мощният суперкомпютър в научния свят въобще, извън частните университети, е Frontera с производителност от 38,7 петафлопа. Машината е разработена съвместно от Dell и Intel за нуждите на Държавния университет в Тексас. Тя е на пето място в класацията Топ 500.
Под държавен университет не си представяй както са УНСС или ТУ у нас. В Щатите университетите са много тясно обвързани с бизнеса и правят съвместни изследвания.
Годишния бюджет на водещите университети там минава един милиард долара. В България сам може да се сетиш колко е 🙂
Че за какво му е на държавен университет топ 5 ?