Търсенето на източници на радиоактивно излъчване в замърсени райони или в действащи атомни електроцентрали е последното нещо, което работниците по поддръжката биха искали да правят. Тази опасна работа може да бъде поверена на автономен дрон, но създаването на сензор за надеждно определяне на посоката на йонизиращото лъчение е сериозно предизвикателство.
Група чешки инженери се заеха да създадат безпилотен летателен апарат за търсене на източници на различни видове радиация. Групата е обединила екипи от лабораторията Multi-Robot Systems на Чешкия технически университет в Прага и финландско-чешката компания Advacam, специализирана във визуализационни системи.
Екипът на Multi-Robot Systems ще създаде безпилотната летяща платформа, или накратко дрон, а Advacam се ангажира да проектира бордови детектор на радиация, съобщи New Atlas.
Дронът ще открива самостоятелно различни видове радиация при бедствия, в депа и атомни електроцентрали. При засичане на радиация над установената норма, дронът ще определя посоката на движение на радиоактивните частици и местоположението на техния източник.
Навигационната система на дрона трябва да му помогне да се движи в помещения, където GPS сигналите са заглушени. Различни сензори и система за избягване на сблъсък ще му помогнат в тази мисия.
Подобна платформа за откриване на източници на радиация ще бъде по-безопасна, по-евтина и „100 пъти по-ефективна” от работата на наземни екипи от хора, твърдят разработчиците.
Работен прототип на дрона с радиационен детектор ще бъде готов още тази есен. Комерсиалният старт на проекта е планиран за следващата есен.