Разработка на учени от университета в град Цинцинати може да промени статуквото на пазара за електронни книги.
Технологията позволява да се постигне качество, съпоставимо с това на цветния печат, съобщи сайтът на университета.
Предлаганите в момента устройства за четене на електронни книги обикновено имат монохромни екрани. Все още липсва достъпна технология за цветни изображения с високо качество.
Екипът от Цинцинати е разработил електрофлуиден дисплей (EFD), който позволява недостижо досега управление на оцветяването с помощта на електрически импулси. Освен в електронни книги технологията може да се използва и за други приложения.
Учените твърдят, че цветното изображение на EFD е съпоставимо по качество с това на печатните материали. В центъра на всеки пиксел от екрана се намира миниатюрен резервоар с пигмент, който може да бъде показан или скрит чрез управляващ сигнал.
Технологията EFD е способна да осигури ниво на отражение в бяло състояние до 85%. Този показател, скоростта на извеждане на информация и контрастът на EFD са много по-високи, отколкото при сегашните дисплеи за четене на електронни книги.
Новият дисплей е и много по-тънък – дебелината на активния слой е едва 15 микрона, което позволява създаване на гъвкави екрани на негова основа.
Учените от университета в Цинцинати работят по EFD вече няколко години. Компанията Gamma Dynamics се е заела да комерсиализира технологията.
Проектът се подкрепя финансово от компаниите Sun Chemical и Polymer Vision, както и от Националния научен фонд на САЩ и Изследователската лаборатория на Военновъздушните сили.
То хубаво, ама да измислят дисплей дето не ти изсмуква главата. След множество години зверене пред компа, на който сега не му е ясно ще разбере.