Петата индустриална революция идва с изкуствения интелект

„Ако не направим кардинални промени – и на бизнес, и на държавно ниво, ще станем излишни”, заяви Доброслав Димитров, председател на БАСКОМ
(снимка: БАСКОМ)

Вече се случва петата индустриална революция на изкуствения интелект. Буквално шест месеца ни делят от кардинална промяна на всички икономически, социални и обществени нива, заявиха от софтуерната асоциация БАСКОМ на браншова среща в Благоевград.

„Софтуерните компании ще имат ключова роля в бизнес трансформацията, предизвикана от изкуствения интелект, но и държавата трябва спешно да се събуди”, каза Доброслав Димитров, председател на БАСКОМ.

По неговите думи, българската икономика е млада и често това ни поставя в неизгодна ситуация спрямо икономиките с дългогодишни традиции, но в момента заради революцията на изкуствения интелект имаме шанса всички да сме равни на стартовата линия. „Но ако не направим кардинални промени – и на бизнес, и на държавно ниво, ще станем излишни”, предупреди мениджърът.

Софтуерните компании са притеснени от продължаващата политическа нестабилност в държавата, от компрометирането на бюджетната рамка, от възможни нови посегателства върху данъчната система и от отдалечаването от еврозоната.

Поемайки председателството на Българската работодателска асоциация иновативни технологии (БРАИТ), БАСКОМ ще продължи настоятелните усилия за участие на БРАИТ в националния диалог за тристранно сътрудничество, увериха от Асоциацията.

Експоненциалното развитие на изкуствения интелект ще изправи всички сфери на българската икономика пред редица напълно нови предизвикателства, които ще изискват адекватен технологичен отговор и светкавична адаптивност, ако искаме да запазим конкурентоспособност, подчертаха от БАСКОМ.

Асоциацията отчита напредък по основни приоритети в дейността ѝ, свързани с достъпа до таланти. Благодарение на обединените усилия на сродните асоциации в ИКТ индустрията, оптимизираната процедура за издаване на сини карти, чрез които се привличат висококвалифицирани специалисти от трети страни извън ЕС, вече е факт.

По тази линия продължава и инициативата ITogether.BG за поддържане на активна комуникация с българските ИТ общности в чужбина с цел промотиране на страната ни като добра дестинация за живот и ИТ кариера.

Продължават и паралелните усилия на БАСКОМ за развитие на образованието в сферата на информационните технологии. Набира скорост инициативата за проучване на успешните модели на съществуващи ИТ училища като ТУЕС и училищата в Бургас, Варна, Стара Загора и други с цел мултиплицирането им в повече региони в страната до минимум 10 нови ИТ училища.

По отношение на друг приоритет на Асоциацията – развитие на бизнеса чрез споделяне на опит и подобряване на средата – успешно стартира инициативата Business Tree. Дискусионният формат ще бъде платформата за споделяне на актуален професионален опит на всички нива в софтуерната индустрия, както и платформа за комуникация с другите сектори на българската икономика.

Софтуерните компании от БАСКОМ проведоха и среща с ученици и студенти от Благоевград, представяйки различните роли в сектора. „Започнете отрано, бъдете последователни, отделяйте поне 8 часа на ден за програмиране. В ИТ сектора вие не работите, вие сте създатели. Ученето в този сектор е за цял живот”, казаха от БАСКОМ.

Изкуственият интелект се използва за „множител на възможности” и за спестяване на време. Той задължава програмиста да развие в себе си поглед върху голямата картина и да не се фокусира само върху кода, а върху крайния продукт и конкретните нужди на клиента, които се решават”, бе едно от посланията, които софтуерният сектор отправи към младите таланти.

Коментари по темата: „Петата индустриална революция идва с изкуствения интелект”

добавете коментар...

  1. Българин

    Това не е интелект, а е алгоритъм за търсене на следваща най-добра дума, на база какво е индексирало.

Коментар