Индия е на прага на масови съкращения на програмисти. Азиатската страна е дом на милиони разработчици на софтуер, които работят по аутсорсинг и изпълняват поръчки от западни компании. През следващите две години необходимостта от тях ще отпадне частично или напълно, тъй като ще бъдат заменени от изкуствен интелект. В други страни се случва същото, макар и не толкова бързо.
През последните 15 години броят на индийските програмисти нараства стремително и все повече западни фирми им се доверяват да пишат код. Но до две години тези кадри могат напълно да изчезнат от бизнеса с разработка на софтуер, отбелязва репортаж на CNBC.
Прогнозата е на Емад Мостак, изпълнителен директор на стартъпа Stability AI, родом от Бангладеш. Неговата компания разработва и обучава алгоритми за изкуствен интелект. Мостак е убеден, че през следващите години повечето програмисти в Индия ще загубят работата си просто защото техните умения и опит вече не се търсят.
Според него, много по-малко хора са необходими за писане на висококачествен код сега, отколкото преди няколко години. Те биват заменени не само от системи с изкуствен интелект, способни да генерират готов код в отговор на заявка в проста вербална форма, но и от системи за програмиране с малко код и без код, за които изобщо не е необходимо да знаете езици за програмиране.
По данни на Блумбърг към юли 2023 г., над 5 милиона програмисти са живели в Индия, които най-вероятно ще останат без работа в близко бъдеще, поради появата на ChatGPT и други сензационни невронни мрежи.
Мостак се фокусира специално върху индийските програмисти, въпреки че според него съдбата им ще споделят техни колеги и от други страни. Изкуственият интелект ще има различно въздействие върху растежа на безработицата сред програмистите в дадена страна – всичко ще зависи от местното законодателство. Така например, според Мостак, разработчиците на софтуер във Франция ще бъдат по-добре защитени от уволнение, отколкото в Индия.
“Аутсорсинг програмистите в Индия ще изчезнат през следващата година или две, докато във Франция никога не уволняват разработчик”, казва Емад Мостак в репортажа на CNBC.
В Индия има няколко големи организации, за които писането на код за клиенти е основната, а понякога и единствената дейност. Най-голямата от тях е консултантската компания Tata Consultancy Services (TCS), а нейни преки конкуренти са Infosys и Wipro.
Клиенти на индийските разработчици, наред с други, са технологичните гиганти от Силициевата долина, банките на Уолстрийт, авиокомпаниите и търговските вериги. IBM, например, изцяло премести разработката на своята легендарна операционна система AIX в Индия и сега съкращава американски програмисти.
TCS се опитва да се адаптира към новите реалности – тя се ангажира да преквалифицира програмистите в специалисти по изкуствен интелект, за да могат да участват в нейното развитие, прилагайки придобити преди това умения. Компанията ще даде нови знания на 25 хиляди специалисти.
Емад Мостак вярва, че сегашните програмисти от Индия наистина могат да преоткрият себе си в областта на изкуствения интелект. Според него, все по-малко хора ще са необходими за класическото програмиране, но такива специалисти ще останат търсени в свързани области. Въпросът е само дали ще има достатъчно свободни позиции за всички тях.
Мостак смята, че класическите индийски програмисти ще отпаднат от пазара на труда след две години, тоест по-бързо от колегите им в други страни по света. Извън Индия, процесът ще отнеме средно около пет години, прогнозира CNN.
България се нуждае от свежда робска работна сила.
Може би основните фактори за уволненията са икономически, но някакси ИИ е много удобно оправдание. Вероятно и това ще отмине така като се случи с метавселената, криптото и т.н..
И работодателите,и програмистите са застрашени,т.е. големите компании, които ще държат зверската сила на ai ще издухат ептен народната паплач.. Но дори по-големки като Мъск не случайно от сега се притесняват
те още преди много години ги замениха с програмисти от други страни
тва мангал да работи качествено, на тоя свят още не е измислено
има някакви бели врани в ятото черни, но това са по-скоро изключения
Сериозните компании се оттеглиха към Източна европа още навремето
и това доведе до “технологичния бум” и у нас 🙂
Щото сме по-евтини от западняците и по-надеждни от……третосветците….
та тия дето сега щели да ги уволняват си представям кви са 🙂
нема страшно, има рикши за каране
То тия програмисти по-добре да ги изволнят още от сега. Не правят нищо друго освен да запълват позиции и да тормозят колегите си от другите страни да им вършат работата. Всеки който е работил с индийци знае за каква паплач иде реч.
То и в България и цяла Европа всичко е натам и даже го бутат американците – само да не вземе некой да ме асоциира с една партия моля.
А и сега положението е нарочно да се наемат млади балъци за програмисти с цел да не усетят как ще са заменени с AI и после шефовете ше имат по неколко програмиста на интелекта и останалите поне 90% ще са общаци и хамали по строежите.
А много хора си мислят че ще станат след 2-3 години шефове и нема да я работят програмиската работа толкова – примерно лидер на екип или нагоре. Ама няма скоро няма да има и девопс и дори каквито и да е програмисти защото това което сега прави синъора ще е дадено на други като те няма да са и програмисти а само ще разбират от програмите – има много вече тестери с програмисти изисквания – т.е. слива се програмист с QA и това после ще е заедно с AI.
Но по скоро само в САЩ и некои държави Германия и Франция немогат да съкращават или уволняват разни закони имат.
Xopocкопа на Алена(ака Alenagpt-7) казва че няма толкова рикши в Мумбай!
Ако скочат 2-3мл. индийски програмисти на протест, само от Мумбай да се изсипят с влак и рикши пред Раджпат и ще запушат всичко. В Индия програмиста и уличния бръснар не трябва да се пипат.
Само работодателите да внимават, щото те са дори по-лесни за замяна от ИИ …