Дисплеите с органични светодиоди (OLED) несъмнено са най-добри по отношение на цветопредаване, контраст, дълбочина на черното, време за реакция и други характеристики. На тях обаче се приписва съществен недостатък, поради който някои потребители се ориентират към по-простите, но надеждни QLED решения.
Става въпрос за изгарянето на OLED матриците в съвременните телевизори. Струва ли си да се страхувате, как производителите се борят с него и как да предотвратите появата на този неприятен дефект?
Защо матриците изгарят?
OLED технологията не е нова. Първите модели бяха пуснати на пазара от LG в началото на 2010-те години. И по това време изгарянето беше всеобхватен недостатък на всички OLED телевизори. Това се дължи на факта, че матрицата използва органични съединения, които имат период на полуразпад, тоест те губят свойствата си с течение на времето, и то доста бързо.
Технологични подобрения
С развитието си, OLED технологията претърпя редица промени. Една от ключовите е промяната на състава на самите органични съединения. Водородът беше заменен от по-тежкия, по-издръжлив и топлоустойчив деутерий.
В допълнение, производителите в лицето на LG частично решиха проблема с остатъчното изображение и изгарянето като цяло: телевизорите с OLED матрици започнаха да се допълват с набори от програми за безопасност, като OLED Care и Screensaver. Те следят яркостта на статичните изображения или отделни елементи, изключват екрана при дълги периоди на бездействие и стартират алгоритъм за възстановяване след дълги сесии.
Всичко това значително удължи живота на органичните диоди и позволи да се избегне изгарянето на матриците при продължителна и интензивна употреба.
Как да предотвратим изгаряне
Въпреки усъвършенстването на технологиите, има редица сценарии, при които ресурсът на матрицата и диодите се изразходва много по-бързо. Ето няколко правила, които, ако ги спазвате, ще можете да избегнете повреди и да получите постоянно висококачествена картина през целия живот на телевизора:
Не допускайте престои. Статичните изображения са един от основните врагове на OLED дисплеите. Не оставяйте менюто и приложенията на Smart TV включени за дълго време. Опитайте се да не пускате телевизора във фонов режим. Ако гледате телевизионни програми и друго съдържание със статични елементи (табло с резултати в спортни мачове или икона на YouTube канал в ъгъла), сменяйте програмите, които гледате, по-често или стартирайте програма за възстановяване на диоди (поне 2 пъти годишно при редовна употреба).
Регулирайте яркостта. Модерните OLED телевизори имат вградени сензори за светлина и могат самостоятелно да регулират яркостта на изображението – тук не е необходимо да променяте нищо. Ако телевизорът ви няма такава функция и осветлението ви позволява да намалите яркостта, без да навредите на наситеността, тогава е по-добре да намалите този показател с 10-20%.
Не деактивирайте системите за защита. Софтуерът за защита от раздела OLED Care трябва винаги да е включен. Той сработва веднага, но все пак си струва да проверите дали е активиран.
Не купувайте демонстрационни мостри. Телевизорите за демонстрационни цели често се предлагат с добра отстъпка. Но докато това не е толкова критично за LED и QLED моделите, по-добре не купувайте демонстрационни телевизори с OLED екрани.
Заключение
OLED екраните имат намален живот на диодите и са склонни към изгаряне, но в съвременните модели от най-новите поколения (след 2021 г.) този проблем е загубил своята актуалност, поради промени в състава на диодите и защитните функции.
В по-голямата си част слуховете за критичността на изгарянето са продукт на маркетинговите дейности на конкурентите, които популяризират собствените си екрани, използващи квантови точки (QLED).
На случайно има голяма разлика на цените 65 инчовия на Sony струва три-четири хиляди а 77 инчови и нагоре струват над 6000 колкото е по-голям толкова ще е по надежден
И как се разбира, че изгарят? Смятам да купя ОЛЕД Сони48 инча 9К А около 2900 – 3000 лв. Колко г ще изкарам – новини, филми ,спорт, туризъм, ….
просто телевиор
6 години ползвам олед на лг и няма никакви проблеми с матрицата. Ако се ползва нормално не е оставен за фонов шум на един канал по цял ден няма проблеми
От 2011г.съм с тв Oled LG,още работи,а беше мостра намален с 40 процента
Глупости!
И най-новите модели изгарят…