Ако искате да преминете към отворен код, но имате сантименти към Windows, един нов проект предлага изкушаваща алтернатива. Това е Linux дистрибуция с графичен интерфейс, който е неразличим от Windows 11. Системата „лети” на стари компютри и изпълнява Windows приложения.
Наскоро излезе Linux дистрибуцията Wubuntu, която копира едно към едно интерфейса на Windows 11 и може лесно да стартира Windows програми. Консумира минимум системни ресурси и се очертава като пълноценен заместител на оригиналната Windows 11 за собствениците на стари компютри.
Симбиоза на Windows и Linux
Новата Linux дистрибуция Wubuntu е свободно достъпна за сваляне в интернет. Предполага се, че това ще бъде най-лесната за научаване Linux система от потребители, които отдавна искат да изоставят Windows в полза на безплатния софтуер. Предимството на Wubuntu е, че нейният интерфейс е почти 100% идентичен с обвивката на системата Windows 11.
Wubuntu, както подсказва името ѝ, се базира на най-популярната Linux дистрибуция Ubuntu. Разработчиците са прехвърлили в Wubuntu всичко, което визуално отличава Windows 11 от другите операционни системи. Това включва цветовата палитра на интерфейса, тапета на работния десктоп и горещите клавиши, дори актуализираната лента на задачите с менюто „Старт” в средата.
Локалният файлов мениджър е копие на Explorer, а менюто с настройки е точно същото като това в Windows 11, позиционирано от Microsoft като заместител на класическия контролен панел.
В какво Wubuntu е по-добра?
Wubuntu получава от Windows 11 не само външни прилики, но и възможност почти естествено да изпълнява Windows приложения, включително .exe и .msi файлове. Новата Linux дистрибуция може да работи и с помощни програми за Android.
В същото време отсъстват отрицателните характеристики на операционната система на Microsoft. Windows 11 е известна със своите завишени системни изисквания, а до края на 2024 г. те ще станат още по-строги, което значително ще усложни инсталирането ѝ на по-стари компютри. С Wubuntu подобни проблеми няма да възникнат – не е необходим ъпгрейд на хардуера, а единственото нещо, което трябва да закупите, е USB флашка с поне 8 GB.
За да стартирате Wubuntu, вашият компютър трябва да има поне 2 GB RAM (за предпочитане 4 GB), двуядрен процесор с честота 2 GHz и свободно дисково пространство от 25 GB. Разработчиците препоръчват SSD, но системата може да работи и на твърд диск. Wubuntu не изисква TPM защитен модул или друг доверен модул, за да се зареди на компютъра.
Ако не харесвате Windows 11
Дистрибуцията Wubuntu с интерфейс на Windows 11 има обем около 5,1 GB и е достъпна за безплатно изтегляне и инсталиране. Но има и друга нейна версия, този път с графичната среда Cinnamon (която стана популярна благодарение на дистрибуцията Linux Mint).
Тази модификация на Wubuntu не е с интерфейса на Windows 11 – системата копира обвивката на Windows 10, запазвайки всички функции, включително стартиране на Win приложения. Такава ОС „тежи” точно 5 GB и консумира още по-малко системни ресурси.
Wubuntu с обвивка на Windows 10 се нуждае само от 1 GB, максимум 2 GB RAM. Не е необходим многоядрен процесор – 2 GHz едноядрен процесор ще бъде достатъчен. Заеманото дисково пространство е същото – 25 GB след чиста инсталация.
И двете дистрибуции могат да бъдат инсталирани или от флаш устройство, или от DVD, но ще ви е необходим двуслоен диск, тъй като обикновеният еднослоен диск побира само 4,5 GB.
Платена поддръжка
Wubuntu е налична за безплатно изтегляне, но с някои лишения. Сред нещата, които няма да получите, са автоматичните актуализации на приложенията и техническата поддръжка от разработчиците. За поддръжка на Wubuntu и други опции ще трябва да платите лицензна такса от $35.
Хибридните системи ще стават все по предпочитани в бъдеще…
Wubuntu не е широка концепция или известна дистрибуция, но в контекста на Linux и софтуерни среди, може би се има предвид комбинация от Windows и Ubuntu или хибридна система. Приемайки, че дискутираме за ползването на Ubuntu (или друга Linux базирана дистрибуция) в контекста на Windows, ето списък с плюсове…
1.Отворен код: Ubuntu е с отворен код, което означава, че всеки може да го използва, променя и разпространява свободно.
2.Безплатност: Повечето софтуерни пакети, приложения и самата операционна система са безплатни.
3.Сигурност: Ubuntu е известен със сигурността си и обикновено е по-малко атакиран от злонамерен софтуер в сравнение с Windows.
4.Система с ниски ресурси: Ubuntu може да работи на по-стари машини с по-ниски системни изисквания.
5.Множество приложения: Разнообразие от софтуерни пакети и приложения, достъпни чрез APT и Snap.
6.Поддръжка на програмиране: Отлична среда за разработка с много инструменти и езици за програмиране.
Точно обратното е! Windows изкопираха Linux. Ама този който е писал статията явно никига не е боравил на Ubuntu
От осем год има подобно нещо като наподобяваше предишните бози, Linuxfx се казва. Има и zorin, която може да превключваш между собствен изглед, на боза и мак.