Инженер от HP обясни защо производителите на лаптопи предпочитат да запояват оперативната памет (RAM) на дънната платка. Подобно решение има четири предимства срещу два недостатъка.
Ако по-рано производителите на лаптопи запояваха RAM на дънната платка главно в тънки и леки модели (ултрабуци), сега тази практика се разпространи до мощни преносими компютри за игри, чийто корпус е способен да побере няколко слота за RAM модули.
И така, няма слотове за RAM в новите ROG Zephyrus G14, Dell XPS 14 и XPS 16, както и в много други модели. Защо производителите правят това? Хавал Отман, старши инженерен директор в HP, обяснява предимствата и недостатъците на този подход. Неговото мнение е цитирано от IT Home.
Предимства на интегрираната RAM:
- спестява място в кутията;
- намалява производствените разходи и опростява производствените процеси;
- подобрява скоростта и ефективността на самата памет;
- увеличава здравината на монтаж на елементите и самата конструкция.
Недостатъци на интегрираната RAM:
- невъзможност за надграждане;
- трудна поддръжка.
Както се вижда, предимствата надделяват, особено като се има предвид, че само малък процент от потребителите ъпгрейдват лаптопите си. Обикновено хората купуват компютър с идеята да го използват безпроблемно 3-4 години и в редки случаи правят избор с мисълта за последващ ъпгрейд.
Безоловен припой =температурни шупли=брак
Третата причина много ме разсмя. Хахахаха 😀
Вярно
Това не са никакви предимства, а съчинения. Истината е, че искат и другите вече като Епъл – да те гърбят за конфигурация, т.е. оперативна памет да не можеш да си я добавиш за добра цена ти, а да им я платиш на двойна или тройна. Както и паметта за съхранение.
Причина виждам само една: ПАРИ.
Каквото и да ти дефектира, рам, ссд или подобно, в официален сервиз ще ти обявят цена за цялостна смяна на дъно, която ще е близка с покупната.
Не искат вече за 50-100лв да си решаваме проблемът.
Ако дефекрираRAM модул ? Иди го търси кой е, че после иди го и сменяй…
По-ниски пройзводсвени разходи по голяма печалба като ти пуснат серия 8 GB а ти искаш 16 ще се разделиш със 100 200 долара нямаш друга алтернатива както е и със запоените SSD , едва ли някой ще се занимава да поръчва чипове да добавя или заменя ,че някой дъна нямат празни плщадки за допълнителни чипове.
Дори сега, след като закона на Мур не е в действие от опит съм се убедил, че надграждането е леко тъпа история. С не малко средства, постигаш не особено значими резултати. И аз предпочитам всичко да се сменя и то лесно, но след като си смених 10 годишния лаптоп с двойно по-лек от същата марка и серия, се замислих от ползите на магнезиевото шаси и всичко да е лесно достъпно и сменяемо.
С две думи – предимства няма, само недостатъци. Пиша от силно надграден 12 годишен лаптоп, който върви доста по-бързо от някои чисто нови, и още има за надграждане
За съжаление вече всичко се създава на принципа
Купи/Счупи/Хвърли,без
възможност за поправка и хардуерно надграждане.
За наше съжаление си много, много прав
Така като гледам всички предимства са за производителя, а изброените недостатъци са за потребителя.
Типично за съвременното общество, в което техниката се произвежда от счетоводители, а не от инженери.
Абсолютно всичко е в полза на консуматорското общество и във вреда на клиента.