Google изгражда 1GW соларен капацитет в Тайван

Нов слънчев капацитет ще помогне за захранване на центровете за данни на Google със зелена енергия (снимка: CC0 Public Domain)

Интернет гигантът Google инвестира в подкрепен от BlackRock тайвански соларен разработчик, за да увеличи енергийния си капацитет на фона на бума на изкуствения интелект и да намали въглеродните си емисии, съобщи CNBC.

Партньорството предвижда разработване на 1 гигават нов слънчев капацитет в Тайван. Съгласно сделката, Google ще направи капиталова инвестиция, която предстои да бъде одобрена от регулаторите, в разработчика на слънчева енергия New Green Power, за да улесни изграждането на широкомащабна слънчева инсталация.

Google не разкрива размера на инвестицията в New Green Power, фирма от портфолиото на американската корпорация BlackRock. Инвестицията ще насърчи чистата енергия в местната електрическа мрежа на Тайван и ще помогне на Google да постигне целта си за нулеви нетни емисии във всички свои операции до 2030 г., казват от компанията.

Новият слънчев капацитет ще помогне за захранване на центровете за данни на Google в региона на Тайван със зелена енергия. Част от капацитета за чиста енергия ще бъде предложен на доставчици и производители на чипове за Google в региона, гласи официалното съобщение.

„Очакваме да осигурим до 300 мегавата слънчева енергия от тази инсталация чрез споразумения за закупуване на електроенергия (PPA) и свързаните с тях сертификати за енергийни атрибути (Тайвански сертификати за възобновяема енергия или T-RECS), за да помогнем за посрещане на търсенето на електроенергия от нашия център за данни и офис операциите ни в Тайван”, поясниха от компанията.

Тайван произвежда близо 60% от полупроводниковите чипове в света и има още по-голям дял от усъвършенстваните AI процесори, според световната консултантска фирма EY. Съоръженията за производство на чипове са сред най-енергоемките в света, тъй като това е дълъг и сложен процес.

Около 97% от енергията на Тайван се генерира от невъзобновяеми източници, включително въглища и природен газ, според данни на Енергийната администрация към Министерството на икономиката на Тайван. Това налага стимулиране на възобновяемите енергийни източници.

„Тъй като сме свидетели на нарастване на търсенето на цифрови услуги, задвижвани от AI и технологии, ориентирани към данни, става наложително да се инвестира в чиста енергия”, каза Дейвид Джордано, глобален ръководител на климатичната инфраструктура на BlackRock.

През май Сингапур подчерта нуждата от зелени центрове за данни, тъй като експлозивното търсене на изкуствен интелект натоварва енергийните ресурси. Целта е да се осигурят поне 300 мегавата допълнителен капацитет в близко бъдеще чрез „разгръщане на зелена енергия”, казаха от правителството.

Развитието на възобновяемата енергия в Азиатско-тихоокеанския регион се разраства силно, но от ниска база, според доклад на Boston Consulting Group от април. До 2030 г. се предвижда делът на възобновяемата енергия да достигне 30 до 50 процента от енергийния микс на повечето от пазарите в региона, като за това ще са необходими „значителни инвестиции”.

Коментар