България е домакин на първата олимпиада по изкуствен интелект

Олимпиада по изкуствен интелект в Бургас ще предизвика участници от цял свят да мислят критично (снимка: CC0 Public Domain)

На 10 август в България се открива Първата международна олимпиада по изкуствен интелект. Близо 200 ученици от около 40 държави ще се съберат в Бургас от 9 до 15 август, за да покажат своите знания в полето на изкуствения интелект.

IOAI е създадена от петима българи и се организира под патронажа на президента. В организацията и съставянето на задачите се включват международни учени. Партньори и спонсори на IOAI са институции, неправителствени организации и компании от цял свят, а генерален спонсор е Google. 

В продължение на една седмица ученици, ръководители и учени ще поставят началото на олимпиада, която ще съчетае научни и приложни задачи. Целта ѝ е да предизвика участниците да мислят критично, да трупат теоретични и практически знания, да им даде перспектива за възможностите в тази област, и да постави пред тях и обществото моралните и етични въпроси, свързани с изкуствения интелект.

IOAI ще се провежда всяка година в различна държава, подобно на другите международни STEM олимпиади. Това е отборно състезание, което го отличава от останалите големи научни олимпиади, които са индивидуални.

Всеки IOAI отбор се състои от четирима ученици, които с подкрепата на един ръководител работят по темите на олимпиадата в седмиците преди състезанието. По време на подготовката отборът има достъп до всякакви ресурси, но на място ще разчита на лаптоп, достъп до интернет и, разбира се, изкуствен интелект.

Състезанието се състои от два сегмента – научен и практически. Научният кръг е насочен към изграждане на по-добри специалисти и експерти, които ще работят с технологията в бъдеще. Тази година той се фокусира върху машинно обучение, обработка на естествен език и компютърно зрение.

Всеки отбор получава еднакви ресурси и състезателите имат няколко седмици да оформят своето решение на сложни теоретични и практически задачи. По време на състезанието задачите се разширяват и конкретизират, за да се гарантира, че състезателите могат да работят самостоятелно. 

Практическият кръг е създаден креативно, за да направи реверанс към България и следващите домакини. Той е цветен и забавен, а учениците ще създадат по-широко разбираем продукт (аудио, видео, изображения).

Отборите ще работят с вече съществуващи AI приложения и ще покажат границите, до които е стигнала науката. В бъдеще практическият кръг ще демонстрира еволюцията на изкуствения интелект в сферата на изкуството.

IOAI 2024 включва и конферентна част. В рамките на един ден отборите и гостите на олимпиадата ще могат да слушат лекции и да участват в практически сесии по актуални теми от изкуствения интелект.

Научният комитет и журито на олимпиадата включва учени от цял свят. Председател е Йова Кементчеджиева. Тя е доцент по обработка на естествен език (NLP) в Университета за изкуствен интелект Мохамед бин Зайед.

В IOAI 2024 ще участва и вокалната изпълнителка Мария Илиева, която ще насочи общественото внимание към достъпността, масовото приложение и моралните въпроси около изкуствения интелект.

Основател на олимпиадата е фондация ЛЕРАИ, зад която стоят петима българи: Лора, Елена, Роси, Алекс, Ива. Лора Динева е посветена на развитието на образованието и има над десет години опит в организирането на национални лингвистични събития. Елена Маринова има 25-годишна кариера в ИТ сектора като съосновател на Мусала Софт, сега част от ИТ бизнеса на KKCG group. Росица Декова е доцент в Университет “Паисий Хилендарски” в Пловдив.

Александър Велинов работи в ИТ сектора и ръководи българския национален отбор по лингвистика. Ива Гумнишка е основател на Humans in the Loop, социално предприятие, което обработва данни за изкуствен интелект, както и член на борда на директорите на ForHumanity, която работи в сферата на одита на системи за изкуствен интелект.

Коментар