Изследователи са на път да осъществят пробив в устойчивата електроника. Биоразградими нанокомпозитни филми на основата на нишесте могат да заменят традиционните електронни компоненти.
Новите биоразградими нанокомпозитни филми, разработени от учени в Лондонския университет Кралица Мери (QMUL), имат потенциал да направят значителен пробив в устойчивата електроника. Тези филми, създадени с нишесте вместо материали на петролна основа, представляват екологична алтернатива на традиционните електронни компоненти.
Изследването, публикувано в научното издание Advanced Functional Materials, демонстрира създаване на гъвкави и електропроводими материали с регулируеми механични и електрически свойства. Нишестето, един от най-разпространените естествени полимери, открити в растения като картофи, грах и царевица, е използвано в комбинация с MXene – високопроводим 2D материал – за създаване на нанокомпозитните филми.
Подобни филми могат да бъдат адаптирани за различни приложения, включително наблюдение на движението на човешкото тяло и електронни интелигентни покрития, отбелязва Phys.org. Основното предимство на тези фолиа е тяхната биоразградимост: те се разлагат в рамките на един месец, когато са заровени в почвата, което е в рязък контраст с конвенционалните неразградими пластмаси.
Чрез регулиране на концентрациите на MXene, изследователите постигат прецизен контрол върху механичните свойства на филмите, електрическата проводимост и възможностите на сензора. Това позволява интеграция на нанокомпозитите в различни индустрии – от здравеопазване до носими устройства. Производственият процес зависи от водата като разтворител, което допълнително повишава тяхната устойчивост.
“Нашите резултати показват, че тези базирани на нишесте нанокомпозити могат да създадат устойчива електроника, предлагайки не само екологично решение, но и практически приложения в гъвкавата електроника”, казва водещият изследовател Минг Донг от Училището по инженерство и наука за материалите в QMUL.
„Тази разработка представлява значителна стъпка напред в справянето с глобалния проблем с електронните отпадъци. Използвайки изобилни и биоразградими материали, ние откриваме нови възможности за устойчива електроника. Композитите на базата на нишесте предлагат решение, което съчетава екологична отговорност с високопроизводителни сензори и електроника”, допълва Димитриос Папагеоргиу, водещ изследовател и съавтор на изследването.
Научният екип вярва, че разработката може да допринесе за бъдеще, в което електронните устройства вече не са тежест върху околната среда, а част от една по-устойчива икономика.
Само това ми трябва дънната платка да се биоразгради.