Те са бързи и готини: Arm лаптопите настъпват

Трикратното увеличение на броя Arm лаптопите само за шест месеца е силен знак за РС индустрията (снимка: CC0 Public Domain)

Броят на лаптопите, базирани на икономичните Arm процесори, се е утроил за няколко месеца. Производителите на x86 процесори Intel и AMD може да се сблъскат с голям проблем.

Само за шест месеца броят на лаптопите с Windows и Arm процесори се е увеличил три пъти, това е безпрецедентен темп на растеж. Въпреки че абсолютният брой на тези мобилни компютри все още е много малък, фактът, че производителите на РС бързо преминават към Arm чипове, не предвещава нищо добро за Intel и AMD, основните доставчици на процесори с x86 архитектура.

Светът отново последва Apple

Глобалният пазар за лаптопи, базирани на Windows, започна да се измества много бързо към процесори, базирани на Arm архитектура. Според публикация на The ​​Register, само за шест месеца моделите лаптопи с Arm чип вътре се е увеличил почти три пъти – от 20 на 58.

На първо място, това е заслуга на Qualcomm, един от най-големите разработчици на Arm чипове. През последните месеци на 2024 г. компанията пусна няколко процесора за различни видове лаптопи – флагмански, среден клас и сравнително бюджетни.

Самите производители на лаптопи, гледайки Apple, ясно виждат големи възможности в Arm процесорите. В края на 2020 г. Купертино доказа на целия свят, че процесорите с Arm архитектура превъзхождат x86 чиповете в почти всичко, било то консумация на енергия, производителност или температура по време на работа.

Apple продължи да доказва това и до днес – предимството се вижда с най-новите чипове от линията M4, въпреки усилията на AMD и Intel, основните и почти единствени доставчици на x86 процесори в света, да се противопоставят на тенденцията.

Microsoft в действие

Windows е най-известната и широко разпространена десктоп операционна система в света. Microsoft, която я създаде, допринася за ускоряване на прехода на лаптопите от x86 към Arm – поддръжката на Arm процесори се появи с Windows 10 през лятото на 2015 г., а с пускането на Windows 11 през октомври 2021 г. броят на чиповете с тази архитектура, поддържани от системата, значително се увеличи и продължава да расте.

Microsoft следи много внимателно какво прави Apple, защото това всъщност е единственият ѝ сериозен конкурент на пазара на десктоп операционни системи. Apple два пъти смени процесорите в компютрите си – през 2006 г. изостави PowerPC в полза на Intel, а през юни 2020 г. изостави Intel и премина към свои собствени Arm чипове.

Производителят на Mac направи и двата прехода възможно най-безболезнени за потребителите – като им предостави софтуерен инструмент, с който да стартират софтуер, написан за старата архитектура, на новия хардуер.

Microsoft направи същото. За новите Arm процесори на Qualcomm за лаптопи компанията подготви подобен инструментариум, който се оказа удачно решение. Общността от разработчици на софтуер за Windows е много по-фрагментирана в сравнение с macOS и не всички бързат да добавят собствена поддръжка за Arm архитектурата към своите програми.

РС индустрията очевидно се променя

Трикратното увеличение на броя Arm лаптопите само за шест месеца е силен знак за нарастващ интерес на OEM производителите към тази архитектура, отбелязва The Register. И това е скокът, на който поддръжниците на Arm се надяваха – изглежда, че големите играчи са склонни поне да дадат шанс на лаптопите, захранвани от процесори Qualcomm Snapdragon X.

За самата Qualcomm истинското предизвикателство не е просто да спечели OEM производителите, а да превърне Arm лаптопите в устройства, които потребителите наистина купуват.

В момента Intel и AMD контролират пазара на Windows лаптопи и въпреки че се очаква ранен пробив на Arm в този сегмент, всичко ще зависи единствено от обемите на продажбите. Примерът на Apple, която четири години след прехода към Arm само засилва позициите си на пазара за лаптопи, показва, че лагерът на x86 може да има големи проблеми.

Финансовите показатели на самата Qualcomm също говорят за успех. Компанията завърши четвъртото тримесечие на фискалната 2024 г. с приходи от $10,2 милиарда (увеличение от 19% на годишна база) и нетна печалба от $2,92 милиарда (96% ръст). Годишните приходи на Qualcomm се увеличиха с 9% до $39 милиарда, а нетната печалба скочи с 40% до $10,14 милиарда.

Intel и AMD, два отявлени съперника, които се конкурират от десетилетия кой ще предложи по-добри x86 процесори, очевидно се чувстват застрашени от Arm. За да победят този враг, те дори решиха да обединят усилия – през октомври 2024 г. се споразумяха да работят рамо до рамо върху развитието на x86 архитектурата.

Коментари по темата: „Те са бързи и готини: Arm лаптопите настъпват”

добавете коментар...

  1. Българин

    Точно така ще бъде – ако искаш лаптоп за работа с офис пакет и интернет, вземаш си по-евтин с ARM процесор. Ако ти трябва за някакви тежки приложения – x86 и GPU.

  2. о

    Арм процесорчетата не стават за сериозна работа, тия лаптопи са само за цъкане в нета.

Коментар