Технологични CEO-та: „Европа на първо място” срещу Тръмп

Европа трябва да се противопостави на господството на САЩ в технологиите, смятат CEO-та на големи европейски компании (снимка: CC0 Public Domain)

Изпълнителните директори на европейски технологични компании призоваха за подход „Европа на първо място”, с който да се противопоставят на господството на САЩ след победата на Доналд Тръмп на президентските избори.

Технологичните CEO-та в Европа настояват страните от региона да предприемат по-смели действия след изборната победа на Доналд Тръмп, за да се справят с господството на Big Tech и да противодействат на зависимостта от САЩ за критични технологии като изкуствения интелект.

Непредсказуемост

Победата на републиканския политик беше ключова тема сред видни технологични шефове на конференцията Web Summit в Лисабон, Португалия, отбеляза в репортаж CNBC. Много участници казаха, че не са сигурни какво да очакват от новоизбрания президент на САЩ, цитирайки тази непредсказуемост като основно предизвикателство в момента.

Анди Йен, главен изпълнителен директор на швейцарския VPN разработчик Proton, казва, че Европа трябва да повтори американския протекционизъм и да възприеме по-скоро подход „Европа на първо място” към технологиите. Така отчасти Европа може да обърне тенденцията от последните две десетилетия, през които голяма част от най-важните в западния свят технологии, от сърфирането в мрежата до смартфоните, станаха доминирани от шепа големи американски технологични фирми.

„Време е Европа да се активизира”, каза Йен пред CNBC в кулоарите на Web Summit. „Време е да сме смели. Време е да бъдем по-агресивни. И моментът е сега, защото сега имаме лидер в САЩ, който е за „Америка на първо място”, така че нашите европейски лидери трябва да бъдат за „Европа на първо място”.

Един ключов тласък от страна на Европейския съюз беше предприемането през последното десетилетие на правни действия и въвеждането на строги нови регулации за справяне с господството на големи технологични играчи като Google, Apple, Amazon, Microsoft и Meta.

Докато Тръмп се готви да дойде на власт за втори мандат, опасенията, че Европа може да се откаже от твърдия си подход към технологичните гиганти, се увеличават – заради страх от отмъщение от новата администрация.

„Нечестна игра”

Йен призова ЕС да не разводнява опитите си да овладее американските технологични гиганти. „Европа мислеше по много глобалистичен начин. Смятахме, че трябва да бъдем справедливи към всички, трябва да отворим пазара си за всички, трябва да играем честно, защото вярваме в справедливостта”, каза той.

„Е, познайте какво? Американците и китайците не се вслушаха. Те играят изключително нечестно през последните 20 години. И сега имат президент, който е изключително за „Америка на първо място”, допълни Йен.

Мичъл Бейкър, бивш главен изпълнителен директор на американската фондация с нестопанска цел за отворен интернет Mozilla, заяви, че законът за цифровите пазари (DMA) на ЕС е довел до значими промени за браузъра Firefox. Активността се увеличава, след като Google внедри „екран за избор” в смартфоните с Android.

„Промяната в новите потребители на Firefox и пазарния ни дял в Android е забележима”, каза Бейкър. „Това е хубаво за нас – но също така е показател за това каква мощ и централизирано разпределение имат тези компании”.

„Тази промяна в употребата [на Firefox], поради един екран за избор, не е пълната картина. Но това е индикатор за нещата, които потребителите не могат да избират и които бизнесът не може да изгради успешно, поради начина, по който технологичната индустрия е структурирана в момента”, допълни Бейкър.

Томас Плантенга, главен изпълнителен директор на приложението Vinted за препродажба на употребявани дрехи със седалище в Литва, призова Европа да направи „правилния избор”, за да гарантира, че континентът може „да се грижи за себе си” и да не бъде „изоставен”.

„Ако погледнете много реалистично на това, което правят страните, те се опитват да се грижат за себе си и да формират коалиции, за да бъдат по-силни сами и като коалиция”, каза Плантенга. „Имаме много талантливи, добре образовани хора”.

„Трябва да гарантираме, че можем да се грижим за собствената си безопасност, че можем да се грижим за собствената си енергия, да гарантираме, че ще продължим да инвестираме в нашето образование и иновации, за да можем да бъдем в крак с останалите”, подчерта той. „Ако не го направим, тогава ще бъдем изоставени. Всяко сътрудничество винаги е търговия. И ако нямаме какво да търгуваме, ставаме по-слаби”.

„Суверенитетът на AI” е ключово бойно поле

Друга тема, която привлече много внимание на Web Summit, беше идеята за „суверенитет на AI” – това означава държави и региони да локализират критичната изчислителна инфраструктура зад услугите на AI, така че тези системи да отразяват по-добре регионалните езици, култури и ценности.

След като Microsoft се превърна в ключов играч в AI, се появиха опасения, че разработчикът на операционната система Windows и пакета с приложения Office си е осигурил доминираща позиция, когато става въпрос за основни инструменти за AI.

Microsoft е ключов поддръжник на OpenAI, създателя на ChatGPT, като използва силно технологията и в собствените си продукти. За някои стартиращи компании решението на Microsoft да възприеме AI доведе до вредни, антиконкурентни ефекти.

Миналата година Microsoft повиши таксите, които начислява на търсачките за използване на нейните API за търсене чрез Bing – те дават на разработчиците достъп до бекенд инфраструктурата за търсене. Това поскъпване се обяснява ​​отчасти с по-високите разходи, свързани с функции за търсене, задвижвани от AI.

„Те постепенно намаляват приходите ни – ние все още разчитаме на тях, но това намалява капацитета ни да правим неща”, каза пред CNBC Кристиан Крол, главен изпълнителен директор на фокусираната върху устойчивостта търсачка Ecosia. „Microsoft е много яростен конкурент”.

Ecosia наскоро започна партньорство с друг доставчик на търсене – Qwant, за да изгради европейски индекс за търсене и да намали зависимостта от Big Tech в САЩ при предоставяне на резултати от сърфиране в мрежата.

Междувременно Законът за изкуствения интелект на Европейския съюз, забележителен акт с глобални последици, въвежда нови изисквания за прозрачност и ограничения за компаниите, разработващи и използващи изкуствен интелект.

Законът вероятно ще окаже голямо влияние предимно върху американските технологични фирми, тъй като те са тези, които правят повечето разработки инвестиции в изкуствен интелект.

Тъй като Тръмп идва на власт, не е ясно какво може да означава това за глобалния регулаторен пейзаж на AI. Шели Маккинли, главен юридически директор на платформата за разработчици GitHub, каза, че не може да предвиди какво ще направи Тръмп през втория си мандат, но че междувременно бизнесът планира редица различни сценарии.

„Ще научим през следващите няколко месеца какво ще каже новоизбраният президент Тръмп и през януари ще започнем да виждаме част от това, което прави в тази област”, заяви Маккинли по време на модериран от CNBC панел по-рано тази седмица.

„Наистина мисля, че е важно всички ние, като общество, като бизнес, като хора, да продължим да мислим за различните сценарии”, добави тя. „Както при всяка политическа промяна, както при всяка промяна в света, ние мислим кои са всички сценарии, които можем да използваме”.

Коментари по темата: „Технологични CEO-та: „Европа на първо място” срещу Тръмп”

добавете коментар...

  1. freezer

    Sorosoids

  2. Anonymous

    Сетила се Мара да се побара …

Коментар