Институтът GATE представи говорещ цифров двойник на София, управляван от чатбот, базиран на данни и даващ ключ за информирани решения от страна на местните власти. Това се случи на форум в столицата по случай петата годишнина от създаването на високотехнологичния институт.
Говорещият цифров двойник може да намери приложение в сферата на мобилността, градското планиране, строителството, енергийната ефективност и други сфери от решаващо значение за постигането на устойчиви градове, иновации и развитие.
„Дейността на GATE е ключова не само за развитието на града ни, а и за региона”, заяви заместник-кметът по дигитализация и иновации Иван Гойчев. От тази година Столичната община и GATE си партнират по пет проекта, свързани с работата с данни. Основен сред тях е проектът за създаване и развитие на цифров двойник на район „Лозенец”, а впоследствие и на целия град София.
„Иновациите могат да бъдат и трябва да служат на обществото и да подобряват качеството на живот на хората”, каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков в приветствие към участниците във форума.
Институтът GATE е център за върхови изследвания към СУ „Св. Климент Охридски”. Модерното съоръжение разполага с пет специализирани лаборатории и е дом на над 50 талантливи изследователи. „През тези години GATE има значителен принос, който намира отзвук както на национално, така и на европейско ниво”, подчерта председателят на УС на GATE проф. Анастас Герджиков.
„В СУ „Св. Климент Охридски” се създадоха важни центровe за върхови изследвания, центрове за компетентност, които по своя замисъл са средоточие на цялата интелектуална мисъл, с която разполага българската научна общност като значима част от международната”, изтъкна ректорът на СУ проф. Георги Вълчев.
Екипът от млади учени на института, подкрепен от международни партньорства, реализира успешни проекти в области като цифрово здравеопазване, градове на бъдещето, умна индустрия и интелигентно управление.
В рамките на форума, отбелязващ петата годишнина от създаването на института, GATE ще бъде домакин на второто у нас издание на AEC Hackathon (Architecture, Engineering and Construction Hackathon) – най-голямата световна платформа за отворени иновации в градската среда.
Крачка към дигиталния концлагер…