Роботи извършиха двойна белодробна трансплантация

Хирургически екип от NYU Langone Health извърши първата в света напълно роботизирана трансплантация на двоен бял дроб (снимка: NYU Langone)

Екип от хирурзи извърши първата в света напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация. Операцията се проведе на 22 октомври под ръководството на Стефани Чанг, хирургичен директор на програмата за белодробна трансплантация в медицинския център NYU Langone Health, базиран в Ню Йорк.

„Преди няколко години не мислех, че роботизираната белодробна трансплантация ще бъде осъществима. Мислех, че ще бъде твърде трудно технически. Но го направихме”, сподели Чанг във видео, разпространено от болницата.

Екипът използва роботизираната система da Vinci Xi, която включва четири роботизирани ръце с хирургически инструменти в краищата. С помощта на тези инструменти са трансплантиране двата бели дроба на 57-годишна жена с хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ).

След направата на малки разрези между ребрата, екипът използва роботизирани ръце за отстраняване на белите дробове и подготовка за имплантиране на нови бели дробове.

„Благодарна съм на донора и семейството му, че ми дадоха още един шанс за живот. Дълго време ми казваха, че не съм достатъчно болна за трансплантация. Здравният екип на NYU Langone постави качеството ми на живот на първо място и съм благодарна на лекарите и медицинските сестри, че ми дадоха надежда”, казва пациентката.

Според д-р Чанг, използването на роботизирани системи и хирургични техники може да намали въздействието на операцията върху пациентите и да ограничи следоперативната болка. „Роботизираната трансплантация намалява травмата на пациента и осигурява по-добра визуализация”, казва тя.

В момента екипът работи за стандартизиране на процедурата, за да я направи по-ефективна и по-лесна за научаване, като по този начин ще разшири достъпа до нея за повече пациенти.

Този напредък в роботизираната хирургия може да отвори нови възможности за минимално инвазивни процедури за трансплантация и да подобри качеството на живот на пациентите, нуждаещи се от трансплантация на органи.

Коментар