Навигация за пилоти използва мобилни сигнали вместо GPS

Учени тестват сигнали от мобилни кули, които могат да помогнат на пилотите в извънредни ситуации (снимка: CC0 Public Domain)

Учени разработват алтернативна навигационна система, която използва мобилни сигнали, за да помогне на пилотите в случай на повреда на GPS. С амбициозната задача се е заел екип от Националната лаборатория Сандия и Държавния университет на Охайо.

Системата използва сигнали от клетъчни кули и комуникационни сателити, за да предложи защитена мрежа за бордовите навигационни системи. Инициативата има за цел да намали рисковете, свързани с откази на GPS, които могат да възникнат поради технически неизправности, злонамерена намеса или в конфликтни зони.

Глобалната система за позициониране (GPS), състояща се от 31 сателита, е сертифицирана от Федералната авиационна администрация на САЩ (FAA) за предоставяне на точни навигационни данни. Въпреки това, тя остава уязвима на смущения и хакване, което поражда опасения относно нейната надеждност в критични ситуации.

Изследователският екип, ръководен от Дженифър Сандерсън, електроинженер в Националната лаборатория Сандия, разработва технология, която използва “сигнали за възможности” – непреднамерени сигнали като тези от мобилни мрежи и сателити.

В експерименталните тестове учените са използвали метеорологични балони за доставяне на полезни товари на антена в стратосферата, достигайки височини до 25 000 метра. Тези полезни товари улавят сигнали от комуникационни сателити и клетъчни кули, като потенциално предоставят навигационни данни на пилотите по време на прекъсвания на GPS.

Първоначалните резултати показват, че сигналните маяци на клетъчните кули могат да бъдат открити на такива височини, въпреки че в момента процесът изисква ръчен анализ за идентифициране на отделни сигнали. Изследователите планират да подобрят системата с помощта на алгоритми, които могат да идентифицират сигнали в реално време и да извършват позиционни изчисления.

Въпреки че системата изглежда обещаваща, остават сериозни пречки за преодоляване. Комуникационните сателити насочват своите сигнали към повърхността на Земята, което ги прави трудни за ефективно откриване на големи височини. Изследователите работят за подобряване на възможностите за откриване и намаляване на грешките, за да гарантират, че технологията е практична за авиацията.

Ако бъде успешно внедрена, тази навигационна система може значително да подобри безопасността на полетите, като осигури надежден заместител на GPS и намали рисковете, свързани с неговата повреда, по време на полети.

Коментар