Кризата в Intel: Пат Гелсингер хвърли оставка

Пат Гелсингер, ветеранът на Intel с 30-годишен стаж, се провали в мисията да върне величието на компанията (снимка: Intel)

Главният изпълнителен директор на Intel Патрик Гелсингер подаде оставка. В последния си престой, той ръководи компанията почти четири години, а общият му трудов стаж в процесорния гигант е над 30 години. Гелсингер беше назначен за CEO, за да върне Intel към живот след няколко години на провали, но вместо това доведе компанията до още по-големи проблеми. Негов заместник все още не е намерен.

Пат Гелсингер, който от началото на 2021 г. оглавяваше най-големия производител на x86 процесори в света, подаде оставка, съобщи Ройтерс. Той е истински ветеран на Intel, с принос за много от нейните революционни процесори. Пат беше избран на позицията главен изпълнителен директор, наред с други неща, за неговите заслуги и познанията му за „кухнята” на Intel.

Бордът натовари Гелсингер със задачата да вдигне Intel – предишният CEO на компанията, Робърт Суон, хвърли Intel “в ада” само за две години, загуби много големи клиенти, включително Apple, и разпродаде важни бизнеси. И това въпреки факта, че Суон е бивш финансов директор на Intel.

Загуби и това, което беше останало

След като замени Суон преди близо четири години, Гелсингер веднага стартира кампания за съживяване на Intel, която включваше пускане на модерни процесори, стартиране на договорно производство на чипове, оптимизиране на персонала и редица други мерки.

Пат успя със съкращенията и пускането на първите хибридни процесори в историята на Intel, с високопроизводителни и енергийно-ефективни ядра в един чип – това е семейството Alder Lake, което излезе през ноември 2021 г.

Intel също стартира договорно производство на чипове, но няма почти какво да предложи на клиентите – на хартия вече има 1,8-нанометров технологичен процес, но реално фабриките му са 10-нанометрови срещу 2 нм на тайванския конкурент TSMC. В резултат на това клиентите започнаха да напускат Intel.

Освен това Гелсингер само с едно нелицеприятно изявление за TSMC лиши Intel от добра отстъпка за услугите на тайванския производител. Стигна се дотам, че под негово ръководство в началото на 2023 г. Intel претърпя най-голямата нетна загуба в цялата си над половинвековна история.

Междувременно AMD, основният конкурент на Intel, не си губи времето – ръководената от Лиза Су компания вече има 5-нанометрови процесори (те се произвеждат от TSMC), а скоро ще пусне и 4-нанометрови. Пазарният ѝ дял расте бързо за сметка на Intel.

Навлизането на Intel в пазара на дискретни видеокарти, замислено от Суон и осъществено от Гелсингер, също се оказа провал. Първите модели излязоха в началото на 2021 г., но делът на Intel на този пазар все още е под 1%.

До края на мандата на Гелсингер Intel рискуваше да продаде части от себе си или цялата компания. Qualcomm, най-големият разработчик на процесори с ARM архитектура, се канеше да я погълне.

Но в крайна сметка, след като видя поредния катастрофален финансов отчет на Intel, Qualcomm осъзна, че подобен актив може бързо да го завлече на дъното и засега се отказа от идеята си за поглъщане.

Историята се повтаря

Към момента Intel няма новоизбран главен изпълнителен директор. Както показва практиката, намирането му може да отнеме много месеци – такъв беше случаят преди избирането на Робърт Суон на този пост, когато Intel остана без лидер за шест месеца.

Intel реши да повтори собствената си история. Сега временно се оглавява от финансовия директор Дейвид Зинснер. Любопитен факт е, че Робърт Суон, който почти унищожи компанията, също беше финансов директор.

Старши изпълнителният директор на компанията Мишел Джонстън Холтхаус също е изпратен да помогне на Зинснер. Заедно те ще ръководят компанията до намирането на нов изпълнителен директор. Бордът сформира комисия за търсене на наследник на Гелсингер.

Въздишка на облекчение

През цялата 2024 г. акциите на Intel постепенно се обезценяваха. Почти всичко, което се случи на пазара на процесори, ги засегна, като решението на Qualcomm да пусне три серии CPU за лаптопи в различни ценови сегменти, включително бюджетни.

Чиповете на Qualcomm имат ARM архитектура, което ги прави по-производителни, „по-хладни” и по-икономични по отношение на потреблението на енергия. Intel разбира това и затова обедини усилия с AMD, за да разработи x86 архитектура, която да конкурира ARM.

В края на 2024 г. акциите на Intel вече бяха наполовина по-евтини спрямо цената им в началото на 2024 г. След новината за оставката на Пат Гелсингер ценните книжа на чипмейкъра веднага поскъпнаха с 5%.

Коментар