Китай спря износа към САЩ на ключови елементи за чипове

Контрасанкции на Китай може да спънат производството на чипове в САЩ
(снимка: CC0 Public Domain)

Санкционната война на САЩ срещу Китай в сферата на полупроводниците провокира ответни действия, които може да окажат фатално въздействие върху световния пазар на чипове. Пекин въведе пълна забрана за износ на галий и германий в САЩ. Без тези елементи не могат да се произвеждат чипове.

Китай забрани износа за САЩ на продукти, свързани с галий, германий и антимон. Тези химични елементи могат да се използват във военната индустрия и други области, включително производството на чипове. Подобна забрана може да удари глобалното производство на полупроводници, тъй като повечето от днешните процесори са с американски произход.

Твърд отговор на санкциите

Във вторник китайските власти въведоха пълна забрана за износа на галий, германий и антимон в САЩ, съобщи Ройтерс. Това са химични елементи, които се използват в много видове оборудване – например, в батерии за електрически превозни средства и слънчеви панели, но най-важното е, че се използват в производството на полупроводници, както и във военно оборудване, например в устройства за нощно виждане.

През 2023 г. Китай контролираше 48% от световното производство на антимон, който се използва в боеприпаси, инфрачервени ракети, ядрени оръжия и очила за нощно виждане, както и в батерии и фотоволтаично оборудване. Страната е произвела 98,8% от световните запаси на галий през 2024 г., според консултантската компания Project Blue.

Китай използва тези три химически елемента, за да оказва натиск върху Съединените щати от доста време. Всичко започна през лятото на 2023 г. и настоящата забрана е отговорът на Китай на новите санкции на САЩ срещу неговата ИТ индустрия като цяло и компаниите за чипове в частност.

Новите забрани идват след като в понеделник американските власти въведоха поредните санкции срещу китайската полупроводникова индустрия, ограничавайки износа на 140 компании, включително производителя на оборудване за чипове Naura Technology Group.

Почти пълна зависимост от Китай

САЩ са световен лидер на пазара за чипове, ако не по отношение на производството, то поне в разработките. AMD, Apple, Broadcom, Qualcomm, Nvidia, Intel – всички тези компании създават чипове за различни цели и всички те са американски. Най-вероятно новите ограничения ще ги засегнат, въпреки факта, че сред изброените само Intel има собствени фабрики за производство на полупроводници.

Галият може да бъде получен по различни методи, но най-често той, подобно на германия, е страничен продукт в различни видове производства. Китай успя да поеме почти целия пазар, благодарение на дъмпинга – предлагаше галий на по-ниска цена, в сравнение с конкурентите си, което в крайна сметка го превърна в основния доставчик на този метал.

Китай въведе първите ограничения върху износа на трите химични елемента за САЩ в отговор на санкциите, наложени през юли 2023 г. Това принуди американските власти и военни ведомства спешно да търсят нови доставчици на тези елементи извън Китай.

Забрана със задна дата

Забраната за износ на галий и германий от САЩ за Китай всъщност е в сила от няколко месеца, но едва сега е “узаконена” на хартия. От януари до октомври 2024 г. Поднебесната империя не е изпратила нито един килограм от тези материали в САЩ. В случая говорим само за официални доставки.

През 2023 г. тези доставки все още се извършваха, въпреки че Китай вече тества 100% намаление на износа. Експортът на галий и германий от Китай напълно спря през август 2023 г.

Новите ограничения на Китай могат да доведат до рязко покачване на цените и на трите елемента. При галия и германия това се наблюдава още през втората половина на 2023 г. на фона на първите ограничения.

Очевидно китайските власти са се подготвили за това предварително. В началото на юли 2024 г. станаха ясни плановете на Пекин да въведе цялостен контрол върху добива на редкоземни метали, включително германий и галий. Правителството е решено да наблюдава цялата верига за доставки на тези материали, за да гарантира, че те няма да бъдат внесени контрабандно в Съединените щати.

Коментари по темата: „Китай спря износа към САЩ на ключови елементи за чипове”

добавете коментар...

  1. Ast

    Китай произвежда 98% от световния галий и 93% германий.

  2. Aster

    Има го в пепелта от Мариците, заедно с германий и уран и ествствено алуминия.

  3. Иван

    Галия го дават като страничен продукт от производството на алуминий. Само в Китай ли произвеждат алуминий, че не може да се произвежда и на други места или понеже изглежда е мръсен процес и е по-лесно да си цапат в Китай?

Коментар