Microsoft е изправена пред съдебен иск за £1 милиард

Антиконкурентни практики на Microsoft в облака могат да костват на компанията солидна глоба в Обединеното кралство (снимка: CC0 Public Domain)

Microsoft е обвинена в несправедливо таксуване на клиенти на конкурентни облачни компании в съдебно дело, претендиращо за обезщетение в размер над £1 милиард ($1,27 милиарда), съобщи CNBC.

В делото, заведено в Обединеното кралство, се твърди, че клиенти на Amazon Web Services (AWS), Google Cloud Platform или Alibaba Cloud – всички ключови конкуренти на облака Azure на Microsoft – са принудени да плащат повече, за да лицензират облачно-базирания Windows Server на Microsoft в инфраструктурата на конкурентите.

Microsoft предлага по-ниска цена на фирми, работещи с Windows Server в Azure, отколкото в инфраструктурата на преки конкуренти като AWS, облака на Google или на Alibaba. Съдебният иск твърди, че фирмите, ползващи широко използвания сървърен софтуер, по същество биват таксувани по-скъпо, ако използват алтернативни облачни услуги.

Microsoft се възползва от доминиращата си пазарна позиция в сървърните операционни системи, базирани на облака, като извлича по-високи цени и насърчава клиентите да преминат към Azure. Ищецът Мария Луиза Стаси, адвокат по конкуренция, настоява за повече от £1 милиард компенсация за засегнатите фирми.

„Казано по-просто, Microsoft наказва фирмите и организациите в Обединеното кралство за използване на Google, Amazon и Alibaba облаци, като ги принуждава да плащат повече пари за Windows Server”, казва Стаси, която е ръководител на отдела по закони и политика на адвокатската група за защита на цифровите права Article19.

„По този начин Microsoft се опитва да принуди клиентите да използват услугата ѝ за облачни изчисления Azure и да ограничи конкуренцията в сектора”, допълва тя. Microsoft засега не е коментирала делото.

По думите на Стаси, делото „цели да оспори антиконкурентното поведение на Microsoft, да я накара да разкрие точно колко фирми в Обединеното кралство са били незаконно санкционирани и да върне парите на организации, които са били несправедливо таксувани”.

Хиляди британски фирми и организации са представени в делото, което е колективен иск. Това означава, че всяка потенциално засегната компания може да получи изплащане, ако Microsoft загуби. Стаси представлява клиентите на Amazon, Google и Alibaba.

Същевременно органът за конкуренция и пазари на Обединеното кралство (СМА) подготвя „поведенчески” средства за защита срещу антиконкурентните практики в облачната индустрия след продължило месеци проучване. Временно решение може да дойде още другата седмица.

По-рано тази година Microsoft постигна споразумение за 20 милиона евро (21 милиона долара) с организацията за облачна търговия CISPE и нейните членове, прекратявайки антитръстова жалба на ЕС, която обвинява технологичния гигант в нечестни практики за лицензиране на софтуер в неговия облачен бизнес.

Сделката показа, че Microsoft е съгласна да таксува фирмите на същата цена за използване на нейния софтуер на по-малки облачни системи, както за собствената ѝ платформа Azure.

Но през септември Google подаде нова антитръстова жалба срещу Microsoft в Европейската комисия, изпълнителния орган на ЕС. В иска се твърди, че условията за лицензиране на софтуер на Microsoft ефективно заключват бизнеса в нейната платформа Azure и затрудняват превключването – и по този начин упражняват контрол над облачния пазар.

Соланж Виегас Дос Рейс, правен директор на френската фирма за облачни изчисления OVHCloud, каза пред CNBC, че някои облачни хиперскейлери по същество „продават заедно два продукта, които трябва да бъдат напълно разделени” – широко използван софтуер и облачна инфраструктура.

Има също проблем с хиперскейлърите, предлагащи повече функционалност на техния софтуер, когато работи на собствените им облачни услуги, отколкото на облачни услуги на трети страни, каза Дос Рейс, без да посочва конкретен доставчик.

От 2017 г. до 2022 г. пазарният дял на европейските облачни компании е намалял наполовина – от 27% на 13%, изоставайки от международните конкуренти. Същевременно целият европейски облачен пазар нарасна пет пъти до 10,4 милиарда евро (11 милиарда долара), според данни на Synergy Research Group.

Коментар