TSMC обясни защо катастрофира Intel

За кризата в Intel има различни причини, конкурентите изглежда ги видяха по-добре
(снимка: Intel)

Проблемите на Intel се дискутират широко от индустриални експерти, включително от конкурентите на компанията. Тайванският производител на чипове по договор TSMS, най-големият в света на този  пазар, анализира причините, довели до катастрофата на Intel.

TSMC смята, че идеята на Intel да се превърне в производител на чипове по договор, се провали. Това беше инициатива на бившия изпълнителен директор Пат Гелсингер, но не доведе до нищо – бизнесът не потръгна, няма нови технологични процеси, клиентите са крайно недоволни и отиват при конкурентите.

Intel надцени възможностите си

TSMC, която контролира над 50% от договорното производство на чипове в света, говори открито за стремежа на Intel да стане неин пряк конкурент. Основателят на тайванската компания Морис Чанг заяви, цитиран от TechSpot, че би било по-добре Intel да не се меси в този бизнес.

Според него, Intel е трябвало да се фокусира не върху производството на чипове за трети страни, а върху разработване на собствени процесори с изкуствен интелект. Вместо това, каза Чанг, Intel реши да се съсредоточи върху опитите да възвърне предишното си величие в областта на полупроводниковите технологии – в началото на 21 век компанията беше лидер на този пазар с най-модерните технологични процеси по това време.

Всичко се промени около 2015 г., когато TSMC и други договорни производители намериха стабилна опора в чиповете за смартфони и таблети и започнаха да настигат и изпреварват Intel. А през 2019 г. финансовият директор Робърт Суон пое поста на главен изпълнителен директор и заяви, че Intel ще „издои” до последно 14-нм технологичен процес, който по това време беше остарял. По същото време AMD вече разработваше 5-нм процесори.

Действията на Суон доведоха до това, че Intel все още седи на 10-нм топология, усвоена през 2019 г., и вече не е най-напредналата полупроводникова компания. TSMC, например, е на път да пусне 2-нм производствена линия.

Intel продължи да греши

През 2021 г. Суон беше заменен от ветерана на Intel Пат Гелсингер, който излезе с идеята да превърне компанията в производител на чипове по договор. Първият клиент на Intel през лятото на 2022 г. беше тайванската MediaTek, която даваше повечето си поръчки на TSMC.

Но Intel така и не успя да развие договорния си бизнес. Все още няма нови технологични процеси, въпреки че компанията редовно убеждава клиенти и инвеститори в точно обратното. Но клиентите вече бягат от нея.

В момента Intel разполага с цяла мрежа от заводи за полупроводници и дори имаше планове да я разшири, като построи няколко нови фабрики в Европа. Тези проекти обаче трябваше да бъдат замразени, поради катастрофалното финансово състояние на компанията, в което я потопи Гелсингер. Логично, той беше освободен от поста на главен изпълнителен директор в началото на декември 2024 г.

Морис Чанг многократно поставя под въпрос стратегията на Гелсингер за преход на Intel към договорно производство. Според него, Intel може да поеме по печеливш път, като се възползва от процъфтяващия пазар на изкуствения интелект.

В същото време Чанг е изненадан от напускането на Пат Гелсингер. Подобно на много индустриални анализатори, той се чуди дали решението на борда е резултат от погрешна стратегия или от лошо изпълнение.

Прах в очите

Колко искрено е недоумението на Чанг от оставката на Гелсингер не е ясно. Основателят на TSMC е известен с изявленията си, адресирани не само до Intel, а и директно до Гелсингер.

Например, през декември 2021 г. той открито заяви, че Гелсингер е твърде стар, за да изправи Intel на крака и да я направи отново велика компания. От една страна, Чанг се оказа 100% прав – стратегията на Гелсингер доведе Intel до най-голямата нетна загуба в цялата над половинвековна история на чипмейкъра.

От друга страна, преди три години Чанг навърши 90. Той е бил на 30 при раждането на Гелсингер, което означава, че се опитва да омаловажи уменията на 60-годишен мъж, много по-млад от него. Сега обаче компанията на Чанг е на върха в света – произвежда чипове за Apple, Qualcomm, Nvidia, AMD и други големи играчи на ИТ пазара.

Между другото, Intel също можеше да бъде в този списък, но по-рано през 2024 г. Гелсингер публично постави под съмнение надеждността на TSMC като партньор, което очевидно не се хареса на ръководството на тайванския гигант. Intel незабавно загуби 40-процентната отстъпка, на която имаше право при поръчки.

Неотдавна в продажба излезе биографията на Чанг. В нея той изтъква, наред с други неща, факта, че през 80-те години на миналия век, когато Intel беше на върха, а TSMC се бореше за оцеляване на пазара, Intel е отхвърлила молбата ѝ за финансова помощ и не е инвестирала в нея.

Игнориране на реалността

Чанг определя като погрешен подхода на Intel към договорното производство на чипове. Той смята, че Гелсингер пренебрегва реалностите на пазара, където компании от всякакъв размер бързат да придобият възможно най-много оборудване за изкуствен интелект. И е абсолютно прав за това.

TechSpot дава за пример Nvidia, най-големият играч на пазарите за видео карти и AI ускорители. Без собствени фабрики за чипове и напълно зависима от TSMC в това отношение, Nvidia печели десетки милиарди долари годишно от продажба на ускорители за изкуствен интелект. Това я направи една от най-ценните компании в света.

Същевременно, Intel харчи за изследвания и разработки значително повече от много от своите конкуренти. Ресурсите обаче обикновено не се насочват към тези области, които биха могли да ѝ донесат печалба.

Например, Intel инвестира в разработката на дискретни видеокарти, въпреки очевидния факт, че не може да победи нито Nvidia, нито AMD. След като нахлу на този пазар в началото на 2021 г., Intel показа на всички, че всъщност не разбира как да прави добри дискретни видео ускорители. Нейните продукти предизвикват много оплаквания от потребителите и в крайна сметка, в продължение на четири години, Intel не успя да заеме дори 1% от пазара на дискретни видеокарти.

Коментари по темата: „TSMC обясни защо катастрофира Intel”

добавете коментар...

  1. Българин

    Всяко нещо с времето си. x86 архитектурата беше навсякъде. Сега за таблети, телефони и лаптопи за общо ползване се минава към ARM. x86 ще остане за машини с по-висока производителност, но тяхната бройка ще е значително по-малка.

Коментар