Потенциалните купувачи охладняха към Intel

На фона на сътресенията пазарната капитализация на Intel падна значително
(снимка: Intel)

Производителят на процесори Intel преминава през един от най-трудните периоди в своята история. Това се доказва от спадащите приходи и цените на акциите на компанията, както и от скорошната оставка на изпълнителния директор Пат Гелсингер.

Според източници на Ройтерс, топ мениджърът е подал оставка на 1 декември, след като бордът на директорите е изразил недоверие в плана му за извеждане на корпорацията от кризата.

На фона на сътресенията пазарната капитализация на Intel падна значително: ако в началото на 2024 г. тя достигна 198 милиарда долара, то към края на декември падна под 90 милиарда долара, според Nasdaq.

Това прави Intel атрактивна цел за поглъщане. През септември Уолстрийт Джърнъл и Ню Йорк Таймс съобщиха, позовавайки се на информирани източници, че разработчикът на ARM процесори Qualcomm е изпратила оферта за покупка на Intel.

Няколко месеца по-късно, през ноември, стана известно, че Qualcomm e загубил интерес към придобиването на конкурентния чипмейкър. Блумбърг, цитирайки вътрешни източници, съобщи, че сделката, която можеше да бъде едно от най-големите сливания в индустрията на полупроводниците, е твърде трудна за изпълнение.

Скорошни публикации в няколко издания показват охлаждане на интереса към Intel от страна на други потенциални купувачи. В декемврийско интервю за Файненшъл Таймс главният изпълнителен директор на Broadcom Хок Тан даде да се разбере, че е малко вероятно да се намеси в ситуацията и да спаси Intel със сделка, за която се говореше от известно време.

Според топ мениджъра, Broadcomm е съсредоточила усилията и ресурсите си върху развитието на своя бизнес с компоненти за системите с изкуствен интелект, така че разсейването от придобивания все още не е част от плановете ѝ.

Хок Тан обаче не изключи напълно тази възможност. Той отбеляза, че би могъл да се съгласи на сделка, ако Intel се обърне към него с подобна инициатива. Broadcomm обаче не е направила предложение към Intel.

Сред претендентите за активите на Intel бе посочен и вечният ѝ съперник на пазара на x86 процесори AMD. Но явно и компанията, ръководена от д-р Лиза Су, няма намерение да придобива своя конкурент.

Или поне така могат да се тълкуват думите на изпълнителния директор на AMD в разговор с главния редактор на Тайм – Сам Джейкъбс. Той попита дали администрацията на президента Байдън е настоявала за сливане с Intel, на което Лиза Су отговори „не”.

Според наблюдатели на Yahoo Finance, бъдещето на Intel изглежда много несигурно. Консенсусната оценка на Блумбърг е, че приходите на корпорацията през текущото тримесечие ще намалеят с повече от 10% на годишна база до 13,8 милиарда долара.

Коментар