Центровете за данни, захранващи изкуствения интелект и облачните изчисления, тласкат търсенето на енергия и производството ѝ до нови граници. Глобалното потребление на електроенергия може да нарасне със 75% до 2050 г., според Министерството на енергетиката на САЩ, като амбициите на технологичната индустрия за AI са една от причините за скока.
Центровете за данни, захранващи AI и облачните изчисления, скоро може да станат толкова големи, че да използват повече електроенергия от цели градове, коментира ситуацията CNBC.
Докато лидерите в надпреварата за AI преследват по-нататъшен технологичен напредък и внедряване на технологията, мнозина установиха, че техните енергийни нужди все повече противоречат на целите им за устойчивост.
Нов център за данни, който се нуждае от същото количество електричество като Чикаго, не може просто да се функционира безпроблемно, ако не се осъзнават енергийните му нужди, казва Марк Нелсън, управляващ директор на Radiant Energy Group. Необходима е стабилна енергия за работа на 100% мощност, 24 часа в денонощието, 365 дни в годината.
След години на съсредоточаване върху възобновяеми енергийни източници, големите технологични компании сега се обръщат към ядрените централи, заради способността им да осигуряват масивна енергия по ефективен и устойчив начин.
Google, Amazon, Microsoft и Meta са сред най-разпознаваемите имена, които проучват или инвестират в проекти за ядрена енергия. Водени от енергийните изисквания на техните центрове за данни и AI модели, действията им бележат началото на тенденция в цялата индустрия.
„Това, което виждаме, е, че ядрената енергия има много предимства”, казва Майкъл Терел, старши директор по енергетика и климат в Google. „Това е източник на електроенергия без въглерод. Това е източник на електричество, който може да бъде винаги включен и да работи през цялото време. И осигурява огромно икономическо въздействие”.
След като ядрената енергия беше до голяма степен отписана в миналото, поради широко разпространени страхове за сривове и рискове за безопасността – и дезинформация, която драматизира тези опасения – анализаторите разглеждат последните инвестиции на технологичните гиганти като начало на „ядрено възраждане”, което може да ускори енергийната трансформация в САЩ и по света.