Проучване: 5G в селските райони облъчва повече

Потребителите на 5G в селските райони са изложени на по-високо облъчване, отколкото хората в градовете (снимка: CC0 Public Domain)

Използването на 5G комуникации в селските райони е потенциално по-опасно за здравето на хората, отколкото в градовете, твърдят изследователи от Барселонския институт за глобално здраве (ISGlobal). Проучването оценява нивото на излагане на радиочестотно облъчване от базовите 5G станции.

Изследвани са три сценария: с изключен предавател на смартфона, в режим на предаване и отделно получаване на големи количества данни. Измерванията са извършени в град и село, където плътността на радиосигналите е различна. Оказва се, че 5G облъчването в града не е по-силно, отколкото на село.

5G комуникациите са тествани в Швейцария, където новият стандарт вече е въведен в цялата страна, отбелязва Eurekalert.org в публикация за изследването. Учените са тествали за първи път нова техника за измерване на облъчването, по която сега ще се извършват измервания на всеки три години в Европа, за да се оцени въздействието върху околната среда на кулите за мобилни телефони.

Мощността на излъчването се измерва с уред (RF експонометр), който се носи в раница на гърба. Отделно се използва смартфон със сензор и специално приложение за наблюдение на мощността на приемо-предавателя на устройството.

Учените са снели показания за радиацията във фабрики, офиси, училища, обществени места, паркове и транспорт. По време на теста са изследвани стойностите на електромагнитното 5G поле в повече от 30 хиляди точки в два града (Цюрих и Базел) и три села (Хергисвил, Уилисау и Дагмерселен). В градовете има по-гъсто разположени 5G базови станции, отколкото в селата.

Когато предавателят на смартфона е изключен (самолетен режим), излъчването идва главно от базовите станции. Изследователите установяват, че нивата на облъчване нарастват с гъстотата на населението. Средната стойност за селските райони е 0,17 mW/m², докато средната стойност за градовете е 0,33 mW/m² за Базел и 0,48 mW/m² за Цюрих. Това са нивата, които създават постоянно радиочестотно натоварване на околната среда и гражданите без телефон в джоба.

„Най-високите нива [на радиация] бяха открити в градските бизнес райони и обществения транспорт – те все още са повече от сто пъти по-ниски от международните регулаторни стойности”, обясняват изследователите.

В сценария, при който се изпълнява максимално изтегляне на данни (телефонът е настроен да изтегля големи файлове), радиацията се повишава значително до средно 6-7 mW/m². Изследователите отдават това увеличение отчасти на формирането на лъч – техника, свързана с 5G базовите станции, която по-ефективно насочва сигналите към потребителя, което води до по-високи нива на облъчване при изтегляне на данни. Излагането на радиация като цяло е по-високо в двата града, вероятно поради повечето 5G базови станции.

И накрая, сценарият, при който са записани най-високите нива на радиочестотно поле, е качването на данни – когато мобилният телефон е настроен да качва постоянно големи файлове. Средното облъчване в случая е около 16 mW/m² в градовете и почти два пъти по-високо в селата (29 mW/m²). При този сценарий най-силният източник на радиация е телефонът, който изпраща данни. Облъчването е значително по-високо в селата, поради по-ниската плътност на базовите станции, което намалява качеството на сигнала и принуждава устройствата да използват повече енергия за изпращане на данни.

„Трябва да имаме предвид, че в нашето изследване телефонът беше поставен на около 30 см от измервателното устройство, което означава, че резултатите може да подценят действителното излагане на радиация. Потребителят на мобилен телефон държи телефона по-близо до тялото си и по този начин излагането на радиочестотно облъчване може да бъде до 10 пъти по-високо”, предупреждават учените.

10 пъти по-високо в най-лошия сценарий означава, че прехвърлянето на големи файлове на открито ще граничи и дори ще надхвърли допустимите норми на ЕС за облъчване.

„В обобщение, това проучване показва, че въздействието върху околната среда е по-слабо, когато плътността на базовите станции е ниска. В такава ситуация обаче радиацията от мобилните телефони е с порядъци по-висока. Парадоксалното последствие е, че типичният потребител на мобилен телефон е изложен на по-голямо радиочестотно облъчване в райони с ниска плътност на базовите станции”, заключават изследователите.

Коментари по темата: „Проучване: 5G в селските райони облъчва повече”

добавете коментар...

  1. Why

    Защо пишете глупости – радиовълните не са йонизираща радиация, не могат да затоплят кожата, камо ли да увредят клетъчното ядро или да увредят ДНК. Все едно да твърдиш, че шумът уврежда ДНК защото “прониква през тялото”. Това, че нещо прониква през материя не значи, че оставя достатъчно енергия да увреди клетъчното ядро и ДНК.

Коментар