Картодържателите в България са доста активни интернет потребители и имат голям интерес да използват т.нар. мобилни плащания. Сериозното разпространение на интернет в страната представлява добра база за бъдещото развитие на електронната търговия в България, твърди изследването MasterIndex България.
79% от картодържателите използват интернет, като повече от 9/10 от тях обикновено извършват достъпа от дома, а почти половината – на работното място. Интернет е важна част от начина на живот на българските картодържатели – 62% използват интернет всеки ден, а 11% са онлайн няколко пъти седмично.
Средната честота на използване на интернет е 25.1 пъти на месец за картодържателите, които ползват глобалната мрежа. Все още близо 21% от картодържателите изобщо не използват интернет.
Що се отнася до онлайн пазаруването, не всички картодържатели се чувстват сигурни да използват картите си за покупки в интернет. 30 процента от картодържателите, които използват интернет, пазаруват онлайн.
Най-голямата част от картодържателите, които пазаруват в интернет – 30 процента, го правят няколко пъти годишно, 16 процента – веднъж месечно, а 14 процента – няколко пъти на месец, докато само един процент от картодържателите пазаруват онлайн всеки ден. Средната честота на онлайн пазаруване сред картодържателите е 1.44 пъти месечно.
В същото време, ако имаха възможност да използват мобилни плащания, повече от половината от активните картодържатели в България (53%) биха използвали мобилен телефон за плащане на домашните си сметки, 16% биха заредили кредита на мобилния си телефон, а 15% биха закупили билети за културни или спортни събития. Пет процента от българите биха използвали този начин за плащане на входна такса в клуб и 6% – за билет за публичния транспорт.
От друга страна, 27% от картодържателите не биха използвали разплащателна карта чрез мобилен телефон.
MasterIndex показва, че мъжете (34%) са по-активни в онлайн пазаруването от жените (26%), като няма значителни разлики между социалните и регионални категории в България. Освен това, от изследването става ясно, че най-активните онлайн купувачи са младите хора на възраст между 18-24 години – 45%, последвани от тези между 25-34 години – 40%, поколението между 35-44 (25%) и тези между 45-64 (16%).
Сигурността на онлайн пазаруването продължава да бъде ключов въпрос за картодържателите, като 23% от тях са убедени, че пазаруването в интернет е безопасно. Но една съществена част – 41%, заявяват, че не са убедени в безопасността на онлайн пазаруването.
Резултатите от MasterIndex България показват, че няма значителна разлика между поколенията, що се отнася до използването на мобилни телефони за плащане на домашни сметки, закупуване на билети за различни събития или зареждане на телефона. Но хората над 35-годишна възраст представляват по-висок процент от картодържателите (64%), които не биха използвали този вид плащане в сравнение с по-младите поколения (39%).
Освен това, жените (52%) биха искали да използват разплащателната си карта през мобилния си телефон за плащане на домашни сметки значително повече от мъжете (44%). От друга страна, и двата пола биха използвали разплащателните си карти, за да заредят мобилния си телефон (8%) и да закупят билети за различни събития (5%).