Телекомите ще спечелят милиарди от медните кабели

Медта от мрежовите кабели може да донесе сериозни приходи на телекомите
(снимка: CC0 Public Domain)

Телекомуникационните компании по света ще спечелят повече от 10 милиарда долара през следващите 15 години от продажбата на мед от рециклирани кабели. Очаква се телекомите да премахнат медните кабели от своите мрежи в полза на цялата индустрия, тъй като търсенето на този метал само ще нараства, съобщи Файненшъл Таймс.

Според TXO, компания, която помага за обработката и предлагането на пазара на мед, операторите ще получат 720 милиона долара от продажбите на този метал през 2025 г. Британската BT, скандинавските Telia и Telenor и австралийската Telstra вече са намерили купувачи за медта от рециклираните кабели.

Индустрията преминава към оптични влакна и безжични технологии и операторите ще се възползват от покачващите се цени на медта – S&P Global Commodity Insights прогнозира цена от около $12 000 на тон до 2035 г., докато днес говорим за $9 000  на тон (в пика си $11 000). Някои кабели няма да се изплатят, но като цяло потенциалната нетна еднократна полза ще бъде в десетки милиарди долари в световен мащаб, според Analysys Mason.

Минната компания BHP прогнозира, че глобалното търсене на мед ще нарасне със 70% до 2050 г., в сравнение с 2021 г., като енергийният преход и бързото изграждане на електрически мрежи ще създадат дефицит. TXO твърди, че когато търсенето нарасне, миньорите няма да могат да го посрещнат, причинявайки недостиг и покачване на цените.

Според съобщения в медиите, Telstra е спечелила 211 милиона австралийски долара (132 милиона щатски долара) от продажби на мед от кабели за две финансови години. BT обяви предварително плащане за форуърд продажба през финансовата 2024 г. и се споразумя за сделка за £105 млн. ($129 млн.) с рециклиращата компания EMR, за да ѝ помогне да извлича и рециклира кабели – потенциално BT ще спечели повече от £1,5 млрд. ($2 млрд.) до 2030 г.

Telia вече е спечелила повече от 25 милиона евро ($26 млн.) от продажбата на стари медни кабели и има за цел да спечели 2-3 милиона евро ($2,08-3,12 млн.) през 2025 г. Telenor планира да продаде около 250 тона мед през 2025 г., генерирайки малко над 1 милион евро ($1,04 млн.) по споразумение с един от своите изпълнители. В бъдеще компанията възнамерява да получи повече от €68 милиона ($70,83 млн.) от продажби на мед.

Американската AT&T наскоро започна активно да премахва старите кабели. От 2021 г. насам тя е преработила повече от 32 хиляди тона мед и е използвала приходите от продажбата на метала за развитие на мрежата си. Миналата година обаче AT&T беше принудена да извади десетки тонове кабел с оловна обвивка от езерото Тахо в САЩ – икономическият ефект от тези действия остава под въпрос, тъй като самата компания очевидно не се е стремила да почисти езерото.

Разбира се, за повечето оператори подобни парични потоци не са от особено значение и понякога няма смисъл да се занимават със старите кабели. Белгийската Proximus каза, че сумите, които е получила от продажбите на мед, са незначителни, поради свързаните с това разходи за извличането ѝ от кабелите. Холандската KPN се опита да продаде мед в малки количества, но извличането на подземни кабели се оказа трудно и доста скъпо.

Австралийската Macquarie отбелязва, че извличането на кабели в съответствие с всички правила и разпоредби отнема много време, а рециклирането изисква индивидуален подход за получаване на продаваем метал.

Коментар