От години Oracle е в явен конфликт с общността на JavaScript разработчиците
(снимка: CC0 Public Domain)
Под угрозата да загуби правата върху JavaScript, софтуерната корпорация Oracle ще използва всички възможни средства, за да отложи разглеждането по дело, започнало през есента на 2024 г. Компанията се опитва или да забави, или напълно да наруши съдебния процес, който ще реши съдбата на JavaScript.
Oracle е поискала от Службата за патенти и търговски марки на САЩ (USPTO) частично да отхвърли делото срещу нея, което се стреми да я лиши от правата ѝ върху търговската марка JavaScript, съобщи The Register.
JavaScript е един от най-известните и популярни езици за програмиране в света – в класацията на Tiobe за януари 2025 г. той е на шесто място, като това е най-високата му позиция за последните 24 години.
Докато Oracle държи правата върху тази марка, никой не може да я използва, в противен случай корпорацията веднага ще се обърне към съда. Това устройва само Oracle, докато глобалната общност на разработчиците на JavaScript мечтае да ѝ отнеме правата върху марката.
Общността срещу Oracle
Делото срещу Oracle бе заведено от Deno Land – компанията, която разработва средата за изпълнение Deno JavaScript. Тя подаде документ в USPTO през ноември 2024 г. в опит да направи регистрираната търговска марка достъпна за JavaScript общността. Главен изпълнителен директор на Deno Land е Райън Дал, създателят на платформата node.js.
Общността разглежда обжалването на Oracle пред USPTO като опит на корпорацията да забави или смекчи делото срещу нея.
През септември 2024 г. общността на разработчиците на JavaScript изпрати отворено писмо до Oracle с призив да се откаже от търговската марка JavaScript. Писмото е подписано от Райън Дал, „бащата” на JavaScript Брендън Айх, редакторът на JS спецификацията Майкъл Фикара, създателят на средата за разработка Svelte Рич Харис и Исак Шлютер, създателят на npm мениджъра на пакети npm за JavaScript.
Изброените по-горе специалисти са само част от подписалите отвореното писмо. Документът беше подкрепен и от основателя на стартъпа за информационна сигурност Socket Ферос Абухадидж, членът на техническия ръководен комитет на проекта Node.js Джеймс Снел, Уес Бос и Скот Толински, водещите на популярния англоезичен подкаст за уеб разработка Syntax FM.
Към момента на изпращане на отвореното писмо броят на подписите, оставени под него, надхвърли 8,2 хиляди. До началото на февруари 2025 г. общият брой на подписите превиши 16 хиляди, тоест по същество се удвои.
Ясни и обосновани цели
Общността възнамерява да лиши Oracle от првавата върху марката JavaScript – доброволно или принудително. Корпорацията внимателно следи никой да не използва това име, а нейните адвокати са готови да отприщят лавина от дела срещу „нарушителя”.
Стигна се дотам, че марката JavaScript не може да се използва дори в имената на конференции за разработчици, пишещи на езика. Например, няма JavaScript конференция – има само JSConf. Общността вече е свикнала да използва съкращението JS навсякъде – Oracle няма права върху него, така че вероятността да бъдете съдени от корпорацията за използването му е нулева.
Oracle защитава своите търговски марки в съда от десетилетия. Така например, технологичният гигант спечели предварителна забрана през 2002 г. срещу телекомуникационното издание Light Reading. Oracle искаше да го лиши от правото да публикува онлайн бюлетини със заглавия OpticalOracle и WirelessOracle.
Корпорацията редовно недоволства срещу специалисти, свързани с JavaScript. Например, през април 2023 г. тя се обърна към общността Rust for JavaScript Developers с искане да се преименува именно заради думата JavaScript.
Мотивацията на Oracle
В съдебния си иск Deno Land повдига три аргумента, за да обезсили собствеността на Oracle върху марката JavaScript. Първо, JavaScript се е превърнал в общ термин. Второ, Oracle е извършила измама през 2019 г., когато е кандидатствала за подновяване на търговската си марка. И трето, Oracle се е отказала от търговската си марка, защото не предлага продукти или услуги на JavaScript.
В своята петиция до USPTO Oracle се фокусира върху отхвърлянето на жалбата за измама на Deno Land. Компанията очаква да успее в други две дела, цитирайки използването на търговската марка „във връзка с различни предложения, включително JavaScript Extension Toolkit, както и ръководства за разработчици и образователни ресурси, и факта, че съответните потребители не възприемат JavaScript като общ термин”.
Обвинението за измама произтича и от твърдението на Deno Land, че материалите, предоставени от Oracle в подкрепа на заявлението за подновяване на търговската марка, нямат никаква връзка с който и да е продукт на Oracle.
„Oracle, чрез своя адвокат, предостави образци, показващи екранни снимки на уебсайта Node.js – проект, създаден от Райън Дал, главен изпълнителен директор на ищеца”, казва Deno Land в искането си за анулиране на търговската марка. „Node.js не е свързан с Oracle и прилагането на екранни снимки от уебсайта nodejs.org като образци не показва никакво използване на марката Oracle или името на Oracle”.
Oracle всъщност е изпратила два образеца на USPTO – екранна снимка от уебсайта Node.js и друга от собствения ѝ JavaScript Extension Toolkit. И това, наред с други причини, обезсилва твърдението за измама, твърдят адвокатите на корпорацията.
Протакане на делото
Oracle се опитва да забави процеса. В допълнение към искането на съда да отхвърли иска на Deno Land за измама, Oracle настоява за допълнителни 30 дни, за да отговори на два други иска срещу нея от Deno Land. Компанията е изчакала до крайния срок, за да подаде своето предложение – тактика, която обикновено се използва за забавяне на съдебни спорове.
Главният изпълнителен директор на Deno Land Райън Дал твърди, че опитът на Oracle да протака делото принуждава Deno Land или да се откаже от твърдението за измама, „позволявайки им да се измъкнат с невярно представяне на подновяването на търговската си марка”, или да „прекарат месеци в борба с този процедурен проблем, преди да стигнат до истински дебат”.
„Истината е проста: Oracle не е създала JavaScript. Oracle не контролира JavaScript. Oracle не трябва да притежава търговската марка JavaScript”, категоричен е Дал.
Дано да спечели Оракъл че да се махне тода погрешно име Джава от ДжаваСкрипт защото е адски дразнещо да стане нещо LibreScript , EcmaScript или друго но да няма Джава в името защото кажеш програмист на Джава и ит дават да пишеш ДжаваСкрипт егати.
„Истината е проста: Oracle не е създала JavaScript. Oracle не контролира JavaScript. Oracle не трябва да притежава търговската марка JavaScript”
Просто и ясно!
R.I.P. Sun Microsystems (Java) & Netscape (JavaScript).