Как градовете използват изкуствения интелект?

Близо 2/3 от градовете по света, които използват AI, го прилагат за подобряване на обществения транспорт (графика: CC0 Public Domain)

Повече от половината (56 процента) от градовете по света използват активно изкуствен интелект (AI) за надграждане на своите дейности по управление и услуги за гражданите. Повече от четири пети (83 процента) планират да направят това през следващите три години, според ново проучване.

87 процента от анкетираните градове планират да използват, да направят пилотни проекти или вече използват генеративен AI (GenAI) за генериране на съдържание и анализ, показва изследване, което обхваща 250 града в 78 страни. То е проведено от фирмата за професионални услуги Deloitte и специалиста по платформи за изкуствен интелект ServiceNow в сътрудничество с изследователската фирма за лидерство на мисълта ThoughtLab.

Градове, задвижвани от AI

AI ще „катапултира“ градовете в бъдещето, според анализаторите. Проучването им има за цел да хвърли светлина върху AI плановете, инвестициите, практиките и резултатите на разнообразен набор от градове. За да получи балансирана представа, проучването сравнява градове с различни нива на доходи и размер на населението, от 50 000 до над 37,1 милиона души.

„Той [AI] ще помогне на градовете да управляват трафика в реално време, да персонализират услугите за гражданите, да пестят ресурси, да намалят въглеродните емисии, да ускорят реагирането при спешни случаи и да поддържат градовете устойчиви при непредвидени смущения“, казват анализаторите. Ето как градовете използват AI в градските дейности:

  • 65% правят пилотни внедрявани или използват AI, за да рационализират правителствените дейности;
  • 64% – за модернизиране на обществения транспорт;
  • 62% – за наблюдение и реагиране на градски рискове;
  • 60% – за по-добро управление на градската инфраструктура;
  • 60% – за стимулиране на устойчивостта;
  • 57% за подобряване на благосъстоянието на жителите.

Градовете съобщават, че вече виждат ползи от повишения растеж, по-добрия контрол на риска и ефективността на разходите.

Идентифициране на лидерите

Като част от изследването ThoughtLab създаде модел на зрялост, за да идентифицира градовете-лидери в използването на AI – тези градове с най-високо ниво на използване на технологията в различни области. Анализът установи, че шампионите на AI са много по-добре подготвени да се справят с днешните градски предизвикателства, по-устойчиви са на ежедневните градски стресови фактори и сапо-добре подготвени за бъдещето.

Лидерите на AI постигат тези резултати, като предприемат осем ключови стъпки:

1. Поемете ангажимент отгоре-надолу: лидерите в използването на AI имат визия и план за трансформиране на своите икономики и градски дейности чрез AI, подкрепени от подходящ бюджет. Често тези планове започват на национално ниво и преминават надолу към градовете.

2. Изграждане на модерна база за данни и ИТ: пътят към лидерството в ИИ започва със събиране и интегриране на данни от различните градски области и външни източници и след това поставяне на данните в защитена, базирана на облака платформа с автоматизирани и мащабируеми процеси.

3. Развиване на AI умения, отглеждане на таланти и утвърждаване на процеси: липсата на таланти и неефективните процеси могат да забавят постигането на успех с използването на ИИ. Ръководителите на направленията, отговорни за внедряването на ИИ, развиват уменията, талантите, процесите и културата, за да изведат AI на следващото ниво.

4. Култивиране на иновационна екосистема: лидерите в AI си сътрудничат с повече партньори в частния, публичния и нестопанския сектор, отколкото други градове. Те споделят опит и ресурси в областта на ИИ, изграждат достъп до данни и таланти и съгласуват подходите с тези на други правителствени организации.

5. Трансформиране на различните области с AI и GenAI: шампионите в ИИ изпреварват други градове: 76 процента вече използват масово традиционния изкуствен разум днес и 90 процента ще го използват в голям мащаб през следващите три години. Те мащабират тези решения във всяка област на градския живот.

6. Комбиниране на AI с други технологии: лидерите на AI изпреварват колегите си във внедряването на критични технологии като облака, биометрията, инструментите за киберсигурност, чатботовете, IoT и анализа на данни. Те често комбинират тези технологии с AI, за да подобрят резултатите.

7. Приоритет за сигурността на данните: най-добрите в използването на AI смекчават потенциалните кибер-рискове и рискове за поверителността, като използват системи за архивиране на данни (използвани от 80 процента), защитни механизми за киберсигурност (80 процента), автоматизирано наблюдение на рисковете (73 процента), инструменти за предотвратяване на загуба на данни (71 процента) и други технологии за киберсигурност.

8. Отговорно използване на AI: необходими са множество действия за правилното управление на AI. Например, 73 процента от лидерите в употребата на AI са изградили „рамка за управление“, 61 процента са определили насоки за обработка на лични данни, 57 процента работят с експерти за определяне на политиките, а 55 процента разработват процеси за откриване на изкривявания.

Шампионите

Ето ги и градовете, които са лидери в използването на AI за градско управление, по региони:

  • Азиатско-тихоокеански: Пекин, Гуанджоу, Хонконг, Лакнау, Мелбърн, Сеул, Тайпе, Токио
  • Европа: Амстердам, Берлин, Братислава, Любляна, Мадрид, Марсилия, Париж, Стокхолм, Виена
  • Латинска Америка: Куритиба, Мексико Сити, Нитерой, Сао Пауло
  • Северна Америка: Бостън, Чикаго, Ню Йорк, Сан Антонио, Сиатъл, Торонто
  • Близък Изток и Африка: Дамам, Хараре, Истанбул, Кувейт Сити.

Коментари по темата: „Как градовете използват изкуствения интелект?”

добавете коментар...

  1. Иван

    А при нас все още не могат да свържат 3 светофара в зелена вълна или да не се налага да седиш на червен светофар при липсващи коли в другите посоки.

Коментар