Mобилната индустрия има нарастващ дял от световния БВП

5G връзките по света вече надхвърлят два милиарда, по данни от края на 2024 г.
(снимка: CC0 Public Domain)

Мобилните технологии и услуги са генерирали 5,8% от световния БВП през 2024 г., което се равнява на 6,5 трилиона долара икономическа стойност. Това стана ясно от тазгодишния Световен мобилен конгрес (MWC 2025), който започна в началото на седмицата в Барселона, събирайки технологичните лидери от цял свят.

До 2030 г. тази цифра се очаква да нарасне до близо 11 трилиона долара, или 8,4% от глобалния БВП, по данни на GSMA от нейния годишен доклад за 2025-а, подчертаващ критичните тенденции, оформящи бъдещето на мобилната икономика. Факторите за растежа се свеждат до това, че страните по света все повече се възползват от подобренията в производителността и ефективността, предизвикани от увеличената употреба на мобилни услуги и цифрови технологии, включително 5G, IoT и AI.

Вертикалните сектори би трябвало да се възползват най-добре от очаквания растеж. Между 2024 г. и 2030 г. основните бенефициенти ще включват производството (25%), услугите за настаняване и хранене (17%) и публичната администрация (14%). Ето и други ключови констатации от доклада:

  • 58% от световното население е използвало мобилен интернет в края на 2024 г., което представлява 4,7 милиарда потребители. Очаква се тази цифра да нарасне до 5,5 милиарда потребители (64%) до 2030 г.
  • 5G връзките по света вече надхвърлиха два милиарда в края на 2024 г. и ще представляват над половината (57%) от общите мобилни връзки през 2030 г., изпреварвайки възприемането на 4G до 2028 г.
  • Очаква се ръстът на самостоятелните 5G инсталации да формира 70% от цялото разширяване на корпоративните приходи до 2030 г., което представлява възможност, оценявана на $127 милиарда.

Докладът също така подчертава, че правителствата и регулаторите трябва да предприемат мерки, за да увеличат максимално ползите от 5G. Според GSMA, властите трябва да осигурят достатъчен 5G спектър и да избягват ограничаване чрез използване на „заделени резерви“.

Наред с това те следва да разработят и публикуват „пътна карта“ за 5G спектъра, предвиждайки участието на всички заинтересовани страни, за да помогнат на операторите да планират ефективно бъдещите наличности. Препоръката е регулаторите да се консултират със заинтересованите страни относно правилата за възлагане и лицензионните условия, като вземат предвид насоките на бранша при определяне на цените.

„За щастие, правителствата и регулаторите все повече осъзнават отрицателното въздействие на високите цени и зле проектираните механизми за възлагане. Вместо това те вече възприемат нови подходи за ценообразуване и лицензиране, за да облекчат финансовия натиск върху операторите, като същевременно насърчават инвестициите в свързаност и покритие”, се казва в анализа на GSMA.

Тези подходи включват лицензиране на спектъра на технологично неутрална основа. Това е решаваща стъпка, тъй като позволява пренасочване на спектъра за 4G и 5G с темпове, определяни от пазарното търсене, заключава докладът.

Коментар